Keni shpesh dhimbje koke? Zbuloni 5 bimët natyrore që bëjnë mrekulli në lehtësimin e saj

Publikuar tek: showbiz-lifestyle, më 14:34 29-11-2020 Keni shpesh dhimbje koke? Zbuloni 5 bimët natyrore që bëjnë mrekulli në lehtësimin e saj

Mund të themi me siguri të qartë se dhimbjet e kokës janë forma më e madhe, më e zakonshme, e dhimbjes së pakuptimtë që shumica e njerëzve do të duhet të përjetojnë.

Nëse nuk keni fjetur mjaftueshëm ose thjesht po ndjeheni të sëmurë, lehtësimi është gjithsesi disi i vështirë për tu gjetur. Nëse jeni si ne, atëherë e kuptoni se sa keq është të fusni në trupin tuaj 'ilaçe' të dëmshme kimike në mënyrë që të hiqni dhimbjen e kokës. Rasti më i mirë do të ishte diçka e natyrshme që ju mund ta merrni. Vetëm për atë arsye ne hulumtuam 11 bimët kryesore natyrore për dhimbjen e kokës dhe migrenës! Mbani bimët dhe bimët e mëposhtme në krah, në çdo kohë që ju nevojitet për të luftuar ato dhimbje koke të fuqishme të migrenës.

Kamomili

kamomil.jpg

Nëse jeni një adhurues i çajit, atëherë ju tashmë jeni disi të njohur me natyrën relaksuese të çajit të Kamomilit. Duke u rritur me një familje që pinte çaj, ne gjithmonë shtyheshim në duart tona një filxhan të ngrohtë, kur përjetonim një ditë veçanërisht stresuese ose dhimbje koke të fuqishme. Kamomili bën mrekulli në trupin tuaj pasi ju ndihmon të lehtësoni stresin dhe ankthin ndërsa në të njëjtën kohë qetësoni nervat. Meqenëse shumë dhimbje koke janë nënprodukte të gjërave të lartpërmendura, Kamomili është një rregullues i shpejtë i problemeve. Kimikisht, Kamomili gjithashtu punon si një anti-inflamator në trupin tuaj, duke lehtësuar dhimbje koke të caktuara në rrënjën e tyre. Kamomili është i përshtatshëm për njerëzit e të gjitha moshave, kështu që nuk keni pse të shqetësoheni nëse doni t'i jepni fëmijës tuaj një filxhan në mënyrë që të ndihet më mirë.

Mente

mente.jpg

Menten kanë filluar ta përdorin për t'i ndihmuar në luftën kundër asaj ndjenje të përzier që merrni kur një dhimbje koke fillon ta godasë. Nëse luftoni edhe me dhimbje koke të sinusit, nga ftohjet dhe gripi në veçanti, atëherë do të dëshironi të përdorni këtë ilaç.

Livando

livando.jpg

Disa njerëz e duan erën e livandës dhe të tjerët e urrejnë. Era e livandos është provuar të ketë një efekt pozitiv në lehtësimin e ankthit dhe shtytjen e ndjenjës së qetësisë mbi ju. Kur keni dhimbje koke në lidhje me stresin ose ankthin mund të merrni vaj livandoje dhe ta fërkoni direkt në ballin tuaj, duke lehtësuar kështu dhimbjen e kokës. Nëse dëshironi të shtoni pak mashtrim mendor, atëherë konsideroni të vendosni një freskues ajri livandoje në shtëpinë tuaj ose makinën tuaj për të marrë përfitimet sa herë që jeni pranë. Megjithëse më pak efektive, aroma e livandës vetëm është treguar për të lehtësuar simptomat e dhimbjes së kokës.

Xhenxhefil

xhinxher.jpg

Xhenxhefili është një bar i zakonshëm në shumë pjata, por tani ju mund të dëshironi të filloni ta shtoni atë kur keni një migrenë. Ne mund të gjurmojmë historinë e xhenxhefilit si një qetësues të dhimbjeve të kokës deri në Danimarkë gati 600 vjet më parë. Ishte atëherë ajo që ne mund të shohim përdorimin e saj të parë si një qetësues i migrenës. Gruaja e parë që kërkoi barishte për lehtësim hëngri xhenxhefil të freskët dhe të gjallë dhe raportoi lehtësim pothuajse të menjëhershëm. Tani nuk keni pse ta hani atë të gjallë dhe shumë njerëz përdorin xhenxhefil pluhur në vakte për të ndihmuar në marrjen e efektit në një mënyrë me shije. Xhenxhefili është veçanërisht i efektshëm për ato dhimbje koke që duket se ju godasin në ballë, ndërsa gjithashtu zvogëlon dhimbjen e kokës së lidhur me të përzierin.

Lule pasioni

lule_pasioni_copy.jpg

Lule pasioni ështëbima tjetër që bën listën tonë për shkak të dobisë së saj në luftimin e stresit dhe dhimbjeve të kokës. Lule pasioni është përdorur gjithmonë për të luftuar ankthin dhe si një ndihmë për ata njerëz që luftojnë me pagjumësinë. Siç e zbuluam gjithashtu funksionon si një formë e lehtësimit të dhimbjes së kokës për ata të shkaktuar nga stresi dhe zemërimi. Nëse jeni të prirur të ndjeni që ato emocione kthehen në dhimbje koke, atëherë mbani pak luledele në shtëpinë tuaj dhe përdoreni atë si një çaj bimor për të filluar menjëherë luftimin e dhimbjes.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « ‘Liria ka emër’, Fero u rikthye me bashkëpunimin e papritur
FOTO/ 5 Përfitime nga MJALTI që as nuk i dinit se ekzistojnë »
Article Logic
Execution time: 0.011673927307129
array(1) { ["section"]=> string(94) "keni-shpesh-dhimbje-koke-zbuloni-5-bimet-natyrore-qe-bejne-mrekulli-ne-lehtesimin-e-saj-229535" }