Kenia mban tre ditë zi për 148 nxënësit, viktima të sulmit terrorist

Publikuar tek: bota, më 11:54 06-04-2015 Kenia mban tre ditë zi për 148 nxënësit,  viktima të sulmit terrorist

Kenia po mban tre ditë zie për 148 viktimat e një sulmi ndaj nxënësve nga ana e grupit militant al-Shabab. Ceremonitë  e Pashkëve janë duke u mbajtur për të kujtuar ata që vdiqën të enjten në Universitetin Garissa.

Presidenti Uhuru Kenyatta është zotuar për t'iu përgjigjur sulmit "në mënyrën më të ashpër të mundshëm".

“Një nga katër personat e armatosur i cili kreu sulmin është identifikuar si biri i një zyrtari të qeverisë” ka thënë ministria e brendshme.

Ai u emërua si Abdirahim Abdullahi, babai i të cilit është një shef lokal në Mandera në veri-lindje të vendit.

"Babai u kishte raportuar  agjentëve të sigurisë se djali i tij ishte zhdukur nga shtëpia ... dhe se e kishte ndihmuar policia për të gjetur djalin e tij në kohë kur ndodhi sulmi terrorist”, tha zëdhënësi i ministrisë Mwenda Njoka.

“Abdullahi studioi ligjin në Nairobi dhe ishte një avokat i ardhshëm” , shtoi zëdhënësi. {gallery}kenia{/gallery}

Si e vlerësoni punën e secilit ministër të qeverisë Rama 2?

Votoni nga 1 te 10 (1 nenkupton shumë keq, 10 nënkupton shumë mirë)

Anila Denaj - Ministre e Financave
Arben Ahmetaj - Ministër i Shtetit për Rindërtimin
Belinda Balluku - Ministre e Infrastukturës dhe Energjitikës
Bledi Çuçi - Ministër i Bujqësisë
Blendi Klosi - Ministër i Turizmit
Eduard Shalsi - Ministër Shteti për Mbrojtjen e Sipërmarrjes
Elisa Spiropali - Ministre e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin
Elva Margariti - Ministre e Kulturës
Etilda Gjonaj - Ministre e Drejtësisë
Evis Kushi - Ministre e Arsimit, Rinisë dhe Sportit
Ogerta Manastirliu - Ministre e Shëndetësisë
Olta Xhaçka - Ministre e Mbrojtjes
Pandeli Majko - Ministër i Diasporës
Sandër Lleshaj - Ministër i Brendshëm

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.012670993804932
array(1) { ["section"]=> string(72) "kenia-mban-tre-dite-zi-per-148-nxenesit-viktima-te-sulmit-terrorist-7938" }