Keqpërdori fondet e BE-së, dorëhiqet ministri i Bujqësisë në shtetin më të korruptuar europian

Publikuar tek: bota, më 19:16 14-05-2019 Keqpërdori fondet e BE-së, dorëhiqet ministri i Bujqësisë në shtetin më të korruptuar europian

Ministri bullgar i Bujqësisë, Rumen Porozhanov ka dhënë dorëheqjen pas hetimeve për korrupsion se ka keqpërdorur fondet e Bashkimit Europian.

Porozhanov është i fundit në listën e gjatë të ministrave dhe zyrtarëve të lartë që kanë dhënë dorëheqjen pas skandalit me pronat e paluajtshme në shtetin që Transparency International e renditi si vendin më të korruptuar të 2018-ës.

Zyrtarë të lartë bullgarë u zbuluan teksa kishin blerë prona luksoze me çmim shumë herë më të ulët se të tregut, ndërsa një hetim paralel nisi për keqpërdorjen e fondeve për zhvillim të BE-së.

Hetimi ka zbuluar se ministri i Bujqësisë duke përdorur fondet e BE-së, ka ndërtuar qindra shtëpi pritjeje private.

Si e vlerësoni punën e secilit ministër të qeverisë Rama 2?

Votoni nga 1 te 10 (1 nenkupton shumë keq, 10 nënkupton shumë mirë)

Anila Denaj - Ministre e Financave
Arben Ahmetaj - Ministër i Shtetit për Rindërtimin
Belinda Balluku - Ministre e Infrastukturës dhe Energjitikës
Bledi Çuçi - Ministër i Bujqësisë
Blendi Klosi - Ministër i Turizmit
Eduard Shalsi - Ministër Shteti për Mbrojtjen e Sipërmarrjes
Elisa Spiropali - Ministre e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin
Elva Margariti - Ministre e Kulturës
Etilda Gjonaj - Ministre e Drejtësisë
Evis Kushi - Ministre e Arsimit, Rinisë dhe Sportit
Ogerta Manastirliu - Ministre e Shëndetësisë
Olta Xhaçka - Ministre e Mbrojtjes
Pandeli Majko - Ministër i Diasporës
Sandër Lleshaj - Ministër i Brendshëm

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.013866901397705
array(1) { ["section"]=> string(100) "keqperdori-fondet-e-be-se-dorehiqet-ministri-i-bujqesise-ne-shtetin-me-te-korruptuar-europian-164333" }