Keqpërdorimi i të dhënave, Zuckerberg kërkon falje

Publikuar tek: bota, më 20:16 09-04-2018 Keqpërdorimi i të dhënave, Zuckerberg kërkon falje

Themeluesi i Facebook, Mark Zuckerberg ka kërkuar falje lidhur me keqpërdorimin e të dhënave nga rrjeti social. Zuckemberg i tha Kongresit amerikan se stafi i Facebook nuk ka bërë mjaftueshëm për parandalimin e asaj që ka ndodhur tashmë.

“Është e qartë tani se nuk kemi bërë mjaftueshëm për të parandaluar që shërbimet tona të mos keqpërdoren”,

“Nuk jemi treguar mjaftushëm të përgjegjshëm dhe ky ka qenë gabim i madh. Ka qenë gabim dhe më vjen keq. Unë e kam nisur Facebookun, unë e udhëheq dhe jam përgjegjës për atë që ndodhë aty”. ka thënë ai përmes një dëshmie të shkruar që është lëshuar nga Komiteti i Senatit për Energji dhe Tregti.

Më 4 prill, Facebook ka njoftuar se beson që të dhënat e rreth 87 milionë personave janë ndarë me kompaninë konsulente politike, Cambridge Analytica, pavarësisht se javë më parë ishte raportuar për 50 milionë.

BBC ka raportuar se rreth 1.1 milion prej tyre janë banorë të Mbretërisë së Bashkuar.Si e vlerësoni punën e secilit ministër të qeverisë Rama 2?

Votoni nga 1 te 10 (1 nenkupton shumë keq, 10 nënkupton shumë mirë)

Anila Denaj - Ministre e Financave
Arben Ahmetaj - Ministër i Shtetit për Rindërtimin
Belinda Balluku - Ministre e Infrastukturës dhe Energjitikës
Bledi Çuçi - Ministër i Bujqësisë
Blendi Klosi - Ministër i Turizmit
Eduard Shalsi - Ministër Shteti për Mbrojtjen e Sipërmarrjes
Elisa Spiropali - Ministre e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin
Elva Margariti - Ministre e Kulturës
Etilda Gjonaj - Ministre e Drejtësisë
Evis Kushi - Ministre e Arsimit, Rinisë dhe Sportit
Ogerta Manastirliu - Ministre e Shëndetësisë
Olta Xhaçka - Ministre e Mbrojtjes
Pandeli Majko - Ministër i Diasporës
Sandër Lleshaj - Ministër i Brendshëm

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.013283014297485
array(1) { ["section"]=> string(56) "keqperdorimi-i-te-dhenave-zuckerberg-kerkon-falje-116285" }