Kërcënimi nga lufta bërthamore nuk ka marrë fund

Publikuar tek: bota, më 19:23 10-02-2015 Kërcënimi nga lufta bërthamore nuk ka marrë fund

Kur njerëzit mendonjë për fundin e botës, vëmendja shkon më shumë te ngrohja globale sesa te një luftë e mundshme bërthamore.

Por kërcënimi bërthamor është ende prezent. Sipas drejtorit ekzekutiv të Buletinit të Shkencëtarëve Atomik, Dr. Kennette Benedict, në një intervistë për “Huffpost”, SHBA dhe Rusia kanë më shumë se 16 mijë armë bërthamore të vëna kokë më kokë e të gjitha në gadishmëri.

“Ne jemi ende duke u përgatitur për një sulm bërthamor, çdo ditë, çdo minutë dhe unë nuk mendoj se njerëzit janë të vetëdijshëm për këtë”, tha Benedict.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.25118684768677
array(1) { ["section"]=> string(53) "kercenimi-nga-lufta-berthamore-nuk-ka-marre-fund-2975" }