Kërcënimi rus, Lituania rikthen shërbimin e detyrueshëm ushtarak

Publikuar tek: bota, më 21:30 24-02-2015 Kërcënimi rus, Lituania rikthen shërbimin e detyrueshëm ushtarak Kryeministrja e Lituanisë, Dalia Grybauskaite

Kërcënimi që vjen nga Rusia ka shtyrë Lituaninë që të mendojë për rikthimin e shërbimit të detyrueshëm ushtarak në vend.

Vendi i vogël anëtarë i NATO-s që prej vitit 2004, pavarësisht mbrojtjes që i jep aleanca po përgatitet në rast të një përshkallëzimi konfliktit në lindje të Europës.

Kryeministrja e Lituanisë,  Dalia Grybauskaite ka deklaruar se për shkak të ndryshimeve gjeopolitike të ndodhura kohët e fundit, dëshirojnë të rikalojnë në sistemin e shërbimit të detyrueshëm ushtarak pas shtatë vitesh të heqjes së këtij shërbimi.

Forcat e Armatosura lituaneze, presin që Kuvendi të miratojë vendimin e marrë nga Këshilli i Mbrojtjes.

Shërbimi ushtarak siç ka qenë edhe më parë nuk do të jetë i detyrueshëm për studentët, prindërit të cilët kanë fëmijë, por nuk jetojnë me bashkëshorten dhe personat të cilët nuk janë të përshtatshëm për shërbim për arsye shëndetësore.

Nëse Kuvendi i  Lituanisë do të miratojë propozimin e Këshillit të Mbrojtjes së Shtetit, shërbimi ushtarak i detyrueshëm do të fillojë në muaji shtator dhe koha e ushtrisë do të jetë 9 muaj.

Ndërkohë që shumë të rinjë lituanezë nuk e kanë pritur aspak mirë këtë vendim të qeverisë, duke shprehur kundërshtitë e tyre në rrjetet sociale.

Si e vlerësoni punën e secilit ministër të qeverisë Rama 2?

Votoni nga 1 te 10 (1 nenkupton shumë keq, 10 nënkupton shumë mirë)

Anila Denaj - Ministre e Financave
Arben Ahmetaj - Ministër i Shtetit për Rindërtimin
Belinda Balluku - Ministre e Infrastukturës dhe Energjitikës
Bledi Çuçi - Ministër i Bujqësisë
Blendi Klosi - Ministër i Turizmit
Eduard Shalsi - Ministër Shteti për Mbrojtjen e Sipërmarrjes
Elisa Spiropali - Ministre e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin
Elva Margariti - Ministre e Kulturës
Etilda Gjonaj - Ministre e Drejtësisë
Evis Kushi - Ministre e Arsimit, Rinisë dhe Sportit
Ogerta Manastirliu - Ministre e Shëndetësisë
Olta Xhaçka - Ministre e Mbrojtjes
Pandeli Majko - Ministër i Diasporës
Sandër Lleshaj - Ministër i Brendshëm

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.013974905014038
array(1) { ["section"]=> string(68) "kercenimi-rus-lituania-rikthen-sherbimin-e-detyrueshem-ushtarak-4354" }