Kërcënohej me dëbim nga Franca, studenti shqiptar shpallet nxënësi më i mirë

Publikuar tek: bota, më 21:12 04-03-2015 Kërcënohej me dëbim nga Franca, studenti shqiptar shpallet nxënësi më i mirë

“Një emigrant i ri shqiptar i kërcënuar me dëbim nga Franca, është lejuar të marrë medaljen e tij si një nga nxënësit më të mirë në vend, pasi ata ndryshuan mendjen”, kështu e hap shkrimin gazeta e njohur “The Guardian”, për 19 vjeçarin shqiptar.

Armando Currit fillimisht iu tha se nuk ishte i mirëpritur në ceremoninë e mbajtur nga Senati të mërkurën, për shkak të “statusit të parregullt”. Curri mbëriti në Francë 3 vjet më parë dhe u lejua të qëndrojë si i mitur i pashoqëruar, por pasi mbushi moshën 18 vjeçare ai mori urdhër për tu larguar nga vendi. Policia lokale franceze njoftoi se do ti japë 19 vjeçarit shqiptar një leje qëndrimi të përkohshmë 3 mujore.

Në një intervistë për radion franceze France Bleu, Armando Curri tha se kjo ishte dita më e lumtur e jetës së tij dhe se ishte krenar për atë që kishte arritur.

Curri ka apeluar kundër urdhrit të dëbimit dhe gjykata administrative në Lion do të shqyrtojë ankesën e tij për të vendosur nëse ai do të lejohet të qëndrojë përherë në vend.

Curri, i fotografuar me kostum dhe kravatë në sallonin e ceremonisë të Senatit, u shpreh se ndihej krenar të ishte një nga nxënësit më të mirë të Francës.

Si e vlerësoni punën e secilit ministër të qeverisë Rama 2?

Votoni nga 1 te 10 (1 nenkupton shumë keq, 10 nënkupton shumë mirë)

Anila Denaj - Ministre e Financave
Arben Ahmetaj - Ministër i Shtetit për Rindërtimin
Belinda Balluku - Ministre e Infrastukturës dhe Energjitikës
Bledi Çuçi - Ministër i Bujqësisë
Blendi Klosi - Ministër i Turizmit
Eduard Shalsi - Ministër Shteti për Mbrojtjen e Sipërmarrjes
Elisa Spiropali - Ministre e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin
Elva Margariti - Ministre e Kulturës
Etilda Gjonaj - Ministre e Drejtësisë
Evis Kushi - Ministre e Arsimit, Rinisë dhe Sportit
Ogerta Manastirliu - Ministre e Shëndetësisë
Olta Xhaçka - Ministre e Mbrojtjes
Pandeli Majko - Ministër i Diasporës
Sandër Lleshaj - Ministër i Brendshëm

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.012791156768799
array(1) { ["section"]=> string(80) "kercenohej-me-debim-nga-franca-studenti-shqiptar-shpallet-nxenesi-me-i-mire-4980" }