Kërcënohet Parku Kombëtar Divjakë-Karavasta nga ndërtimi i resortit gjigant (Foto)

Publikuar tek: aktualitet, më 17:24 21-03-2017 Kërcënohet Parku Kombëtar Divjakë-Karavasta nga ndërtimi i resortit gjigant (Foto)

Një kërcënim serioz i kanoset Parkut Kombëtar Divjakë-Karavasta, një nga zonat e mbrojtura më të rëndëshishme të vendit dhe një simbol i natyrës tonë. Reagimi vjen nga organizata “Protection and Preservation of Natural Environment in Albania”.

Në zemër të Parkut Kombëtar planifikohet të ndërtohet një resort i turizmit masiv. Nërtimi do të shtrihet kryesisht në zonën qëndrore të Parkut Kombëtar Divjakë-Karavasta duke tjetërsuar në mënyrë të pakthyeshme rreth 1170 hektarë.

Një investim i kësaj natyre, së pari bie ndesh me ligjet kombëtare e ndërkombëtare të menaxhimit të zonave të mbrojtura, dhe së dyti kërcënon larminë biologjike të zonës. Parku Kombëtar Divjakë-Karavasta, në bazë të Konventës Ramsar ka marrë statusin "Ligatinë e Rëndësisë Ndërkombëtare" dhe gëzon mbrojtje të veçantë ndërkombëtare.

Zona ka një rëndësi të veçantë për shpendët në nivel ndërkombëtar, ndërsa në nivel kombëtar Divjakë - Karavastaja përfaqëson të vetmin vend ku Pelikani kaçurrel folezon në vendin tonë. Pelikani Kaçurrel është një lloj me interes të veçantë ruajtje në nivel global dhe mbijetesa e tij në shqipëri varet nga pacënueshmëria e Parkut Kombëtar Divjakë - Karavasta.

tyr5y55357yikkl.jpg

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Krimet e Rënda nisin hetimet për fisin Balili, në ‘sitë’ pasuria e 40 personave
VIDEO EKSKLUZIVE/ Momenti i rrëzimit të gruas me parashutë në Vlorë, flet Alket Islami: Ju tregoj të vërtetën »
Article Logic
Execution time: 0.010851144790649
array(1) { ["section"]=> string(86) "kercenohet-parku-kombetar-divjake-karavasta-nga-ndertimi-i-resortit-gjigant-foto-72681" }