Kërcënohet personi që filmoi videon e dhunës ndaj Tomi Mishës

Publikuar tek: aktualitet, më 16:19 27-02-2015 Kërcënohet personi që filmoi videon e dhunës ndaj Tomi Mishës

Personi i cili filmoi videon e dhunës së policisë ndaj Tomi Mishës në qytetin e Korçës, ka thënë se ndihet i kërcënuar pasi është identifikuar nga kamerat e sigurisë që ndodheshin në një bankë aty pranë.

I riu ka thënë se në qytetin e Korçës të gjithë e dinë se kush e ka filmuar ngjarjen  dhe se ka marrë kërcënime indirekte.

“Njerëzit në Korçë e dinë se kush është protagonist i videos. Një njeri i ka thënë babait tim, nuk ka bërë mirë që e ka regjistruar videon dhe do ketë probleme. Dy ditë pas ngjarjes, babai im e kishte takuar rastësisht këtë personin, nuk e dinte që ishte babai im dhe unë ndihem i kërcënuar, sepse ai kishte thënë nuk bëri mirë që e regjistroi dhe do të ketë probleme për këtë që bëri”, ka thënë ai gjatë emisionit “Me zemër të hapur”.

Ai u shpreh se ndihet i kërcënuar dhe se nuk ka besim te institucionet. “Dyshoj se më ka dalë emri nga filmimet e një banke përballë ku dukem me pamje ballore teksa filmoja ngjarjen”, ka thënë ai në kushte anonimati gjatë emisionit.

Ditën e djeshme minisrti Tahiri ripërsëriti thirrjen e bërë edhe nga kryeministri Rama, që qytetarët të filmojnë çdo rast abuzimi të forcave policore dhe ti denoncojnë ato. Ende nuk dihet nëse i riu anonim që ka filmuar ngjarjen në Korçe do të meret në mbrojtje pas kërcënimeve që ka marrë apo se sa do të ndikojë kjo ngjarje në sensibilizimin e shoqërisë për të filmuar cdo ngjarje abuzive.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Përplaset nga një automjet, humb jetën fëmija 5 vjeç
Ndihmoi në zbulimin e korrupsionit në Gjykatën e Pukës, lirohet i dënuari »
Article Logic
Execution time: 0.013350009918213
array(1) { ["section"]=> string(66) "kercenohet-personi-qe-filmoi-videon-e-dhunes-ndaj-tomi-mishes-4599" }