Kërkesa e Netanyahut për territore që habiti edhe Donald Trump, Obama e hodhi poshtë

Publikuar tek: bota, më 11:55 16-02-2017 Kërkesa e Netanyahut për territore që habiti edhe Donald Trump, Obama e hodhi poshtë

Kryeministri izraelit, Benjamin Netanyahu i kërkoi dje presidentit amerikan, Donald Trump që vendi i tij të njihte sovranitetin e Izraelit mbi Lartësitë Golan.

“Mund të them se Trump u habit nga kërkesa ime”, deklaroi Netanyahu për gazetarët pas takimit në Shtëpinë e Bardhë.

Netanuahy i ka bërë të njëjtën kërkesë ish-presidentit amerikan, president Barack Obama, në nëntor të vitit 2015, kërkesë që u hodh poshtë.

Izraeli mori Lartësitë Golan nga Siria gjatë Luftës Gjashtëditore në vitin 1967 dhe SHBA i konsideron si territore të pushtuara siriane.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Dëshmon gruaja që vrau vëllain e Kim Jong-un: "Po bëja shaka...”
Lindja e pazakontë, 64-vjeçarja spanjolle sjell në jetë dy binjakë »
Article Logic
Execution time: 0.011598825454712
array(1) { ["section"]=> string(89) "kerkesa-e-netanyahut-per-territore-qe-habiti-edhe-donald-trump-obama-e-hodhi-poshte-68893" }