Kërkimet nënujore shqiptare në majat botërore

Publikuar tek: kulture-art, më 14:25 05-12-2017 Kërkimet nënujore shqiptare në majat botërore

Çfarë ndodh kur kulturat takohen dhe njerëzit kanë mundësi të shkëmbejnë mallra, kulturë dhe influencojnë njëri -tjetrin si asnjëherë më parë?

Kjo është tema e ekspozitës së hapur në Muzeumin e Famshëm të Çikagos e cila sjell së bashku fakte, objekte, histori dhe për herë të parë edhe foto nga thellësitë e e detit Mesdhe.  Në këtë ekspozitë të mrekullueshme së cilës i ka kushtuar vëmendje edhe media amerikane, për herë të parë prezantohet edhe Shqipëria. 

Kjo falë punës 12 vjeçare të Fondacionit Amerikan RPM Nautical Archaeology, Qendrës Shqiptare të Kërkimeve Detare si dhe  të gjithë partnerëve që bëjnë pjesë në këtë projekt nga Ministria e Mbrojtjes, Instituti i Arkeologjisë, Flota Detare etj.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.019429922103882
array(1) { ["section"]=> string(52) "kerkimet-nenujore-shqiptare-ne-majat-boterore-102051" }