Kërkimet për naftë në Jon, KE: Nxisim normalizimin e marrëdhënieve mes dy vendeve

Publikuar tek: aktualitet, më 21:35 24-05-2015 Kërkimet për naftë në Jon, KE: Nxisim normalizimin e marrëdhënieve mes dy vendeve

Komisioni Europian ka reaguar sot nëpërmjet zëdhënëses Maja Kojancic pas tensionit të krijuar midis Shqipërisë dhe Greqisë për kërkimet për naftë në Detin Jon.

“Në këtë kontekst, bashkëpunimi rajonal dhe pajtimi është i një rëndësie të madhe dhe ne shpresojmë se  aido të vazhdojë normalisht. Ne kujtojmë rëndësinë e bashkëpunimit rajonal dhe inkurajojmë autoritetet që të dyfishojnë përpjekjet e tyre për të arritur këtë qëllim, duke përfshirë masat për ndërtimin e besimit dhe dialogut”, tha zëdhënsja e Komisionit Europian.

Kojancic u shpreh se bashkëpunimi rajonal dhe pajtimi, janë me shumë rendësi, ndaj KE inkurajon autoritetet për bashkëpunim dhe pajtim.

Ky reagim erdhi pasi gazeta greke To Vima më herët gjatë ditës kishte shkruar se me qëndrimin e saj Shqipëria po sfidonte kufijtë mes dy vendeve. Gazeta shkruante gjithashtu se klima në rajon shumë e tensionuar dhe këto tensione janë një alarm për irredentizmin shqiptar.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Genti Lako: Elhaida stonoi keq në 5 preformanca, këngën time me Hersin e luftuan të gjithë
Shtirej si vajzë në “Facebook”, 19-vjeçari tropojan presion me foto nudo bashkëmoshatarit »
Article Logic
Execution time: 0.013177156448364
array(1) { ["section"]=> string(85) "kerkimet-per-nafte-ne-jon-ke-nxisim-normalizimin-e-marredhenieve-mes-dy-vendeve-11888" }