Kërkohej për vrasje në Kroaci dhe Itali, arrestohet në Rinas 22-vjeçari nga Shkodra (EMRI)

Publikuar tek: aktualitet, më 22:02 15-01-2018 Kërkohej për vrasje në Kroaci dhe Itali, arrestohet në Rinas 22-vjeçari nga Shkodra (EMRI)

Polica Kufitare në Rinas ka ndaluar një shtetas shqiptar të kërkuar nga Interpoli në Aeroportin 'Nënë Tereza'.

Shtetasi Alfred Rrasa, 22-vjeç nga Shkodra ishte kthyer si i deportuar nga autoritetet kroate.

22-vjeçari ishte shpallur në kërkim nga Interpoli pasi Gjykata e Cuneos në Itali, me vendim të datës 7 gusht 2017, e ka shpallur në kërkim ndërkombëtar për veprat penale “Vrasje, vrasje e mbetur në tentativë” dhe  “Mbajtja pa leje e armëve të zjarrit”.

Më poshtë njoftimi zyrtar i Policisë së Shtetit:

Aeroporti 'Nene Tereza'

Policia Kufitare Rinas ndalon një të kërkuar  ndërkombëtar për vrasje

Specialistët për Hetimin e Krimeve në Komisariatin e Policisë Rinas arrestuan shtetasin Alfred Rrasa, 22 vjeç, nga Shkodra.

Ai ishte kthyer si i deportuar nga autoritetet kroate.

Nisur nga dyshimet pas krahasimit të fotove me personin dhe shpjegimeve konfuze që jepte, rezultoi se ishte shtetasi Alfred Rrasa, ndërsa të dhënat në dokumentin e kalimit ishin të vëllait të tij.

22-vjeçari ishte shpallur në kërkim ndërkombëtar pasi Gjykata e Cuneos, ne Itali, me vendim te dates 7 gusht 2017, e ka shpallur ne kërkim ndërkombëtar për veprat penale “Vrasje, e vrasje e mbetur në tentativë” dhe “Mbajtja pa leje e armëve të zjarrit”, parashikuar nga nenet 56, 110, 575 dhe 577 të Kodit Penal Italian, si dhe neneve 10-12-14 të ligjit nr. 497/74.

Maksimumi i mundshëm i dënimit “Burgim i përjetshëm”.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « “Metropoli dhuron”, teatri i kryeqytetit ndërmerr nismën në ndihmë të shtresave në nevojë
Shpërthimi në Shkodër, Hoxha: Akt terrorist. Luftë për trafikun ndërkombëtar të drogës »
Article Logic
Execution time: 0.011736869812012
array(1) { ["section"]=> string(94) "kerkohej-per-vrasje-ne-kroaci-dhe-itali-arrestohet-ne-rinas-22-vjecari-nga-shkodra-emri-106687" }