'Kërkoni falje për krimet e komunizmit', Arqipeshkvi i Tiranës apel politikës: Situata në Shqipëri është tragjike, uluni në dialog

Publikuar tek: aktualitet, më 09:56 14-11-2019 'Kërkoni falje për krimet e komunizmit', Arqipeshkvi i Tiranës apel politikës: Situata në Shqipëri është tragjike, uluni në dialog Arqipeshkvi i Tiranës George Frendo

Arqipeshkvi i Tiranës, Imzot George Frendo ka dalë sërish me një qëndrim në lidhje me krizën politike në të cilën ndodhet Shqipëria.

Në deklaratën e tij Frendo thotë se situata në Shqipëri sa vjen dhe po bëhet më tragjike. Ai i bën thirrje palëve politike shqiptare të ulen në dialog dhe të dëgjojnë njëri-tjetrin.

‘Situata në Shqipëri po bëhet gjjithnjë e më shumë tragjike. Palët politike të ulen sa më shpejt në dialog. Ato duhet të dëgjojnë njëra-tjetrën. Vendimi për mos hapjen e negociatave nuk na pëlqeu’, tha Frendo.

Ndër të tjëra imzot George Frendo kërkon që të dënohen të gjitha krimet e ndërrmara gjatë komunismizt, në një regjim kundër zotit.

‘Krimet e komunizmit të dënofhen me ligj. Politika duhet të kërkojë falje për ktimet gjatë kësaj periudhe. Kumunizmi ishte regjmi më i egër. Nuk ishte regjim ateist, por kundra zotit’, tha në fjalën e tij Arqipeshkvi i Tiranës, pas shfaqjes së një drame, e cila u zhvillua në teatrin ‘Migjeni’.

Personazhi i vitit 2019

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.0077099800109863
array(1) { ["section"]=> string(132) "kerkoni-falje-per-krimet-e-komunizmit-arqipeshkvi-i-tiranes-apel-politikes-situata-ne-shqiperi-eshte-tragjike-uluni-ne-dialog-185847" }