Kërkonin të futeshin në vendet e BE, shpëtohen në brigjet qipriote 175 refugjatë sirianë

Publikuar tek: bota, më 08:38 22-03-2020 Kërkonin të futeshin në vendet e BE, shpëtohen në brigjet qipriote 175 refugjatë sirianë Refugjatet siriane

Në brigjet e rajonit Iskele të Qipros turke janë shpëtuar 175 refugjatë sirianë, që kërkonin të hynin në vendet e Bashkimit Europian, raportojnë mediat qipriote.

Anija u gjet rreth orës 03:00 të mëngjesit, me 175 refugjatë sirianë në bord, mes tyre 30 gra dhe 69 fëmijë.

Refugjatët në anije u evakuuan nga njësit e policisë dhe më pas u dërguan në pallatin e sporteve Dr. Fazıl Küçük në rajonin Iskele dhe më pas do të kryejnë kontrollin shëndetësor.

Për sigurimin e nevojave të refugjatëve punuan në koordinim ekipet e Mbrojtjes Civile, të Komunës Iskele dhe të Bashkisë Iskele, raportojnë mediat qipriote.

Kryetari i Bashkisë Iskele, Hasan Sadıkoğlu në një deklaratë tha se e gjithë Qiproja Turke është mobilizuar për refugjatët dhe se është treguar një shembull i ndjeshmërisë së madhe.

“Të gjithë ndihmuan me veshje nga fëmijët e deri për të rriturit. Në këtë mënyrë kanë kontribuar edhe tregtarët e zonës. Lidhur me refugjatët do të formohet shtabi i krizës dhe do të vendoset se çfarë rruge do të ndiqet”, tha Sadıkoğlu.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Tëmeti i fuqishëm godet Kroacinë, qindra banesa të dëmtuara (VIDEO)
Koronavirus/ Eksperti anglez thotë se simptomat e reja mund të jenë humbja e shijes ose e nuhatjes »
Article Logic
Execution time: 0.011536121368408
array(1) { ["section"]=> string(94) "kerkonin-te-futeshin-ne-vendet-e-be-shpetohen-ne-brigjet-qipriote-175-refugjate-siriane-199589" }