KESH: Fierza arrin 292.12 metër

Publikuar tek: aktualitet, më 14:35 09-02-2015 KESH: Fierza arrin 292.12 metër

Korporata Elektroenergjetike Shqiptare ka deklaruar se niveli i hidrocentralit të Fierzës, ka arritur 292.12 metër. Aktualisht nuk po kryhen shkarkime në këtë HEC.

KESH-i publikoi sot të dhënat për prurjet dhe nivelet e lartësisë së hidrocentraleve kryesore në vend. Hidrocentrali i Komanit ka arritur nivelin e ujit në 173.59 metër, ndërkohë që shkarkimet janë në nivelin 300 m3 për sekondë.

Për hidrocentralin e Vaut të Dejës niveli i ujit ka arritur në 74.88 metër, kur uji po shkarkohet në nivelin e 840 m3 për sekondë.

Prurjae hidrocentraleve ka  shkaktuar në orët e para të mëngjesit përmbytjet e para në veri të vendit, ku në fshatin Obot janë përmbytur disa toka bujqësor. Nuk raportohet për përmbytje të banesave.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Përmbytjet/ Vokshi: Rama për serbët e boshnjakët, dyfishin e ndihmës së shqiptarëve
Serbia ndihma për shqiptarët e përmbytur »
Article Logic
Execution time: 0.011234045028687
array(1) { ["section"]=> string(35) "kesh-fierza-arrin-292-12-meter-2835" }