Këshilla nga antikiteti, zbulohet mozaiku që lexon: “Ji i lumtur, jeto jetën tënde”

Publikuar tek: kulture-art, më 15:16 22-04-2016 Këshilla nga antikiteti, zbulohet mozaiku që lexon: “Ji i lumtur, jeto jetën tënde”

Një mozaik i veçantë sipas arkeologëve i shkruar në gjuhën antike helene, është zbuluar në provincën Hatay të Turqisë.

Arkeologu Demet Kara tha se “mozaiku skelet” në të cilin shkruhet “J ii lumtur, jeto jetën tënde”, i përkiste dhomës së ngrënies në një shtëpi që daton në shekullin e 3-të para reës së re.

Mozaiku është i përbërë nga tre skena të rëndësishme për elitën në periudhën romake, skena me tematikë sociale. E para është një dush, e dyta një darkë ndërsa skena e mesme simbolizon një orë diellore që është midis 9 dhe 10 të darkës që është koha për dush te romakët. “Ai duhet të arrijë në orën 10 të darkës, nëse nuk arrin, nuk do të pritet mirë”, ka shpjeguar arkeologu.

Në skenën e fundit është një skelet i dehur me bukë në dorë, një enë me verë dhe në të lexon “Ju i lumtur, jeto jetën tënde”.

wefwsefee3e3.jpg

Personazhi i vitit 2019

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.0075969696044922
array(1) { ["section"]=> string(84) "keshilla-nga-antikiteti-zbulohet-mozaiku-qe-lexon-ji-i-lumtur-jeto-jeten-tende-38375" }