KËSHILLI POLITIK sot i vë ‘vulën’ reformës, Gjika: S’do ketë lista të hapura! Ja çfarë do ndodhë realisht

Publikuar tek: politike, më 11:14 03-06-2020 KËSHILLI POLITIK sot i vë ‘vulën’ reformës, Gjika: S’do ketë lista të hapura! Ja çfarë do ndodhë realisht Gjika

Palët e Këshillit Politik, bashkë me ambasadorët e BE, Britanisë, SHBA dhe përfaqësues të OSBE, janë mbledhur në rezidencën e ambasadores Amerikane Yuri Kim, nga ku pritet që nga momenti në moment të dalë ‘tym i bardhë’.

Mirëpo, ish-kryebashkiaku i Vlorës Shpëtim Gjika, njëherazi një socialist i vjetër, është skeptik për atë që do përfitojë popullli në gjithë këtë. Sipas tij, nuk do ketë lista të hapura.

“Edhe në qoftë se nga Këshilli Politik del “tym i bardhë”, konsesusi i imponuar nxitimthi, më së shumti besoj se do të plotësojë nevojat e pjesëshme të partive politike, ose më mirë të them do t’u ofrojë “garancitë” e nevojshme për të qëndruar apo marrë pushtetin e radhës, por me keqardhje konstatoj se publikut të gjerë jashtë partive, me përjashtim të nevojave bazike të një proçesi zgjedhor të lirë dhe të ndershëm, nuk do t’i përmbushen kërkesat për adresimin cilësor të votës së tyre !

Pra, nuk do të ketë lista të hapura, të cilat mundësojnë që, nëse unë e jap votën te Qaniu, nesër nuk më çfaqet në Parlament Naqiu si “kaçurrels me fëmra me wiski”, si “autoshkolle”, si “ballabox” apo edhe si “kërpëratë”, shkruan Gjika.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.0097830295562744
array(1) { ["section"]=> string(107) "keshilli-politik-sot-i-ve-vulen-reformes-gjika-s-do-kete-lista-te-hapura-ja-cfare-do-ndodhe-realisht-208889" }