Këshilltari i Joe Biden thirrje shqiptarëve, zbulon disa nga PREMTIMET e kandidatit për President të SHBA-së

Publikuar tek: politike, më 18:43 29-10-2020 Këshilltari i Joe Biden thirrje shqiptarëve, zbulon disa nga PREMTIMET e kandidatit për President të SHBA-së Joe Biden

Miku i vendit tonë dhe një ndër këshilltarët e shumtë të kandidatit Joe Biden për president të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, David Philipps ka zbuluar disa nga premtimet dhe ndihmën e dhënë për Shqipërinë nga Biden gjatë gjithë jetës së tij politike.  

Në një letër drejtuar Valetino Lumaj dhe publikuar nga revista 'Ilyria' Philipps tregon arsyet se pse shqiptarët duhet të votojnë për Biden në zgjedhjet presidenciale.

Çfarë ka bërë?

1. Si senator, Joe Biden ishte një zë i shquar në Kongres, i cili qëndroi përpara agresionit të Millosheviçit. Ai mbrojti interesat e Kosovës kur fokusi i botës ishte diku tjetër:

2. Joe Biden prezantoi rezolutën e vitit 1999 që autorizon Presidentin Clinton "për të kryer operacione ajrore ushtarake dhe sulme raketore kundër Republikës Federale të Jugosllavisë, Serbi dhe Mal i Zi.

3. Ai mobilizoi mbështetjen për fushatën ajrore të NATO-s dhe për përgjigjen humanitare ndaj spastrimit masiv etnik të Millosheviçit.

4. Joe Biden mbështeti dhe e ka mbrojtur me vendosmëri pavarësinë e Republikës së Kosovës, e cila është e pakthyeshme dhe në përputhje me të drejtën ndërkombëtare.

5. Joe Biden ka kërkuar drejtësi për krimet e luftës, duke përfshirë një llogari të plotë të personave të zhdukur, dhe vazhdimisht i bëri presion Presidentit Vuçiç për përparimin në Vëllezërit Bytyqi .

6. Ai gjithashtu u ka bërë presion vazhdimisht udhëheqësve politikë të rajonit mbi nevojën për të luftuar korrupsionin.

Çfarë do të bëj?

1. Do nis puna në partneritet me Bashkimin Evropian për të ringjallur dialogun ndërmjet Kosovës dhe Serbisë me qëllim të lehtësimit të një zgjidhjeje stabilizuese, të drejtë dhe gjithëpërfshirëse midis dy vendeve që respekton integritetin territorial të Kosovës dhe arrin njohjen e plotë të ndërsjellë. Këmbëngulni që drejtësia për krimet e luftës të ndiqet pa frikë dhe favor dhe të kërkojë përgjegjësi të plotë dhe të shpejtë të të gjithë personave të zhdukur, duke përfshirë Vëllezërit Bytyqi.

2. Mbështetni misionin NATO-KFOR, duke marrë vendime rreth vendosjes së trupave amerikane bazuar në interesat e sigurisë amerikane, jo në llogaritjet politike.

3. Inkurajoni BE-në të bëjë premtimin e saj për të dhënë liberalizimin e vizave për qytetarët e Kosovës dhe për të ndërmarrë hapa të tjerë për të çuar përpara integrimin e Kosovës në BE, përfshirë përmes

4. Marrëveshjes së Stabilizim-Asocimit. Forconi marrëdhëniet SHBA-Shqipëri duke rritur marrëdhëniet tona të mbrojtjes për të siguruar që Shqipëria mbetet një aleat i fortë i NATO-s, duke zgjeruar marrëdhëniet ekonomike dhe tregtare midis dy vendeve tona dhe duke zhvilluar biseda të sinqerta për të mbajtur të përgjegjshëm njëri-tjetrin kur nuk kemi idealet tona demokratike.

5. Mbështesim Shqipërinë në rrugën e saj drejt anëtarësimit në BE. Kjo do të thotë të ndihmojmë Shqipërinë për të bërë reformat e vështira duke përfshirë rendin e ligjit, anti-korrupsionin dhe reformat gjyqësore dhe zgjedhore, të kërkuara për të ecur përpara. Ai përfshin gjithashtu punën për të siguruar që dyert e BE-së të mbesin të hapura për vende si Shqipëria kur të jenë gati.

6. Me partnerët dhe aleatët evropianë, ndihmoni ekonomitë e shkatërruara të rajonit të rikuperohen nga pandemia dhe të ndërtojnë një të ardhme më të sigurt ekonomike. Shqiptaro-amerikanët kanë nevojë për një administratë në Uashington që mbështet shqiptarët. Votoni për Jose Biden!” mbyll letrën e tij, Philipps.

Joe Biden do të sfidojë Donald Trump në zgjedhjet presidenciale të 3 nëntorit, me shumicën e qytetarëve amerikan që kanë votuar tashmë përmes postës.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Rivotimi i Kodit të ri Zgjedhor, reagon PD: Rama nuk ndryshon nga Lukashenko, Shqipëria sot më pak demokratike
Ambasadorja Kim poston fjalimin e Pompeos: Shqipëria një mik i madh i SHBA-së, shembull për botën »
Article Logic
Execution time: 0.0141921043396
array(1) { ["section"]=> string(114) "keshilltari-i-joe-biden-thirrje-shqiptareve-zbulon-disa-nga-premtimet-e-kandidatit-per-president-te-shba-se-225693" }