Këshilltari i kryeministrit jep lajmin e mirë për besimtarët: Kisha e rrugës së Kavajës do restaurohet siç ka qenë në 1967

Publikuar tek: kulture-art, më 14:08 12-11-2016 Këshilltari i kryeministrit jep lajmin e mirë për besimtarët: Kisha e rrugës së Kavajës do restaurohet siç ka qenë në 1967 Pjesa e brendshme e Kishes se rruges se Kavajes, sic ka qene para 1967

Kisha që gjendet në Rrugën e Kavajës do të synohet të kthehet në gjendjen që ka qenë para vitit 1967, kohë në të cilën u shkatërruan nga regjimi diktatorial i Hoxhës kishat dhe xhamitë në vend, raporton newsbomb.al

Lajmin e jep këshilltari për trashëgimninë dhe urbanistikën i kryeministrit, Artan Shkreli, duke sjellë edhe fotot e vjetra sesi ka qenë Kisha, e fotografuar nga brenda nga italianët, transmeton newsbomb.al.

“Pas kthimit në identitetin origjinal të faqatës dhe brendisë së kishës historike në rrugën e Kavajës, tani do fillojë për të një faze e re rivlerësimi teknik e artistik.

Së pari, me ndriçimin funksional-artistik të brendisë (interierit) të saj, e më pas do vijohet me rehabilitimin dhe restaurimin e organos së mrekullueshme që kjo strukturë neoromanike kish patur para 67-ës” thotë Artan Shkreli.

kisha1

kisha2

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.035022974014282
array(1) { ["section"]=> string(127) "keshilltari-i-kryeministrit-jep-lajmin-e-mire-per-besimtaret-kisha-e-rruges-se-kavajes-do-restaurohet-sic-ka-qene-ne-1967-59302" }