Këshilltari i Ramës: O Zot, po të mos e kisha parë nuk do ta besoja! (FOTOT)

Publikuar tek: kulture-art, më 07:29 09-09-2016 Këshilltari i Ramës: O Zot, po të mos e kisha parë nuk do ta besoja! (FOTOT)

“O Zot, po të mos e kisha parë nuk do ta besoja!” Kështu shkruan këshilltari për Trashëgiminë i kryeministrit Edi Rama, Artan Shkreli ndërsa rrëfen se një vend sakral PAGAN funksional ndodhet sot në mes të Shqiperisë (Kurvelesh), në njerën nga çukat e gjelbëruara, mbi kanionin e madh të Nivicës.

“Është e pabesueshme kjo rrudhje tremijëvjeçare e kohës që të shpie drejt e në epoken kur Iliro-Epirotet ishin PANTEISTE dhe perenditë ishin rrufé, male ose ujëra. Asnjë gjurmë tempulli të krishterë ose mysliman në atë çukë, por vetëm një shesh me diametër mbi 20 m valluar me pemë shekullore dhe një patalog 5-6 m rrethuar me mur guri ku flijimi behet ende ne nder te LISAVE, te cileve njerezia u drejtohet me lutje.
Nga pemet e shqyera e të djegura, duket se kodra thith sasi mbresuese vetëtimash.
Vendi, një lisnaje e bukur, quhet "TE LISAT", shkruan Shkreli i befasuar nga ajo çfarë ka zbuluar.

kesh.jpg

jesh1.jpg

kesh2.jpg

Personazhi i vitit 2019

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.18395614624023
array(1) { ["section"]=> string(77) "keshilltari-i-rames-o-zot-po-te-mos-e-kisha-pare-nuk-do-ta-besoja-fotot-52378" }