Këta do të jenë 32 vendet më të fuqishme në vitin 2030-të

Publikuar tek: bota, më 16:33 29-06-2017 Këta do të jenë 32 vendet më të fuqishme në vitin 2030-të

PricewaterhouseCoopers, një nga kompanitë më të mëdha të shërbimeve profesionale, sapo ka publikuar parashikimin e saj me ekonomitë më të fuqishme deri në vitin 2030.

Raporti, i titulluar “Si do të ndryshojë ekonomia botërore deri në 2050-n?” rendit 32 vende sipas projeksionit të Prodhimit të Brendshëm Bruto dhe sipas fuqisë blerëse.

Fuqia blerëse përdoret  nga makroekonomistët për të përcaktuar produktivitetin e një ekonomie dhe standardet e jetesës ndërmjet shteteve në një periudhë të caktuar.

Ndërsa gjetjet e PëC tregojnë se disa shtete do kalojnë në krye të listës në 13 vitet e ardhshme, ato gjithashtu përcaktojnë se shumë prej ekonomive do të kenë një rënie apo ngritje të madhe deri në 2030-n.

Më poshtë lista 32 duke filluar nga vendi i fundit deri tek vendi i parë:

(Për referencë, fuqia aktuale blerëse e Shteteve të Bashkuara është 18.562 trilionë dollarë)

Holanda — 1.08 trilionë dollarë

Kolumbia — 1.111 trilionë dollarë

Afrika e Jugut — 1.148 trilionë dollarë

Vietnami — 1.303 trilionë dollarë

Bangladeshi — 1.324 trilionë dollarë

Argjentina —1.342 trilionë dollarë

Polonia — 1.505 trilionë dollarë

 Malajzia — 1.506 trilionë dollarë

Filipine — 1.615 trilionë dollarë

Australia — 1.663 trilionë dollarë

Tailanda — $1.732 trilionë dollarë

Nigeria —1.794 trilionë dollarë

Pakistani — 1.868 trilionë dollarë

Egjipti — 2.049 trilionë dollarë

Kanadaja — 2.141 trilionë dollarë

Spanja — 2.159 trilionë dollarë

Irani — 2.354 trilionë dollarë

Italia — 2.541 trilionë dollarë

Koreja e Jugut— 2.651 trilionë dollarë

Arabia Saudite — 2.755 trilionë dollarë

Turqia — 2.996 trilionë dollarë

Franca — 3.377 trilionë dollarë

Mbretëria e Bashkuar— 3.638 trilionë dollarë

Meksika — 3.661 trilionë dollarë

Brazili — $4.439 trilionë dollarë

Gjermania — $4.707 trilionë dollarë

Rusia — 4.736 trilionë dollarë

Indonezia — 5.424 trilionë dollarë

Japonia— 5.606 trilionë dollarë

 India — 19.511 trilionë dollarë

Shtetet e Bashkuara— 23.475 trilionë dollarë

Kina— 38.008 trilionë dollarë

//monitor//

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « ISIS ka rënë! Kalifati mposhtet në Mosul dhe Raka
Skandaloze, mjekët gjatë operacionit me gërshërë në duar lënë pacientin të shtrirë dhe shohin ndeshjen »
Article Logic
Execution time: 0.013320922851562
array(1) { ["section"]=> string(63) "keta-do-te-jene-32-vendet-me-te-fuqishme-ne-vitin-2030-te-84440" }