Këta janë pasardhësit e drejtpërdrejtë të Homo Sapiensit të parë

Publikuar tek: kulture-art, më 21:38 24-05-2016 Këta janë pasardhësit e drejtpërdrejtë të Homo Sapiensit të parë

“San” janë një popullsi vendase që jeton në disa zona të Afrikës Jugore. Testet e ADN-së kanë treguar se ata janë pasadrësit e drejtpërdrejtë të Homo Sapiensit të parë.

Tradita dhe kultura e tyre është 20,000 vjet e lashtë por gjendet përpara rrezikut të zhdukjes.

160519185553-basarwa-people-2-exlarge-169.png

Ata jetojnë kryesisht si nomadë të pashqetësuar në Botswana, Angola dhe Namibia. Por kultura e tyre e lashtë tashmë po kërcënohet nga kontakti me botën moderne dhe teknologjia. Në vitin 1997 qeveria vendosi t’i lëvizë ata nga vendbanimet e tyre të lashta në një tentativë për të mbrojtur rezervat natyrore dhe për t’i ndihmuar që të integrohen.

160519191206-basarwa-people-6-exlarge-169.png

Por studiuesit shprehin shqetësimin se tentativa për t’i futur fëmijët e tyre në shkolla po kërcënon me zhdukje traditat e tyre të lashta.

160519183227-basarwa-cave-art-exlarge-169.png

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.0074069499969482
array(1) { ["section"]=> string(70) "keta-jane-pasardhesit-e-drejtperdrejte-te-homo-sapiensit-te-pare-41399" }