Këto janë kafshët e padukshme që jetojnë në det, zbuloni sekretin

Publikuar tek: bota, më 21:04 23-08-2017 Këto janë kafshët e padukshme që jetojnë në det, zbuloni sekretin

Kafshët në oqeane kanë dy zgjedhje nëse duan të fshihen. Krijesat që jetojnë në oqeanin e thellë afër shtratit të detit mund të përzihen me rërë ose shkëmbinj, apo të fshihen në koral. Thellë në oqean uji është është i zbehtë dhe i zi, ndërsa grabitqarët nuk kanë sy, prandaj të qenit i padukshëm nuk është e nevojshme.

Kafshët që jetojnë afër sipërfaqes së ujit dhe dëshirojnë të fshihen, mund të prodhojnë dritë verbuese në një proces të njohur si bioluminescence. Kështu grabitqarët konfuzë më poshtë tyre mendojnë se po shikojnë rrezet e diellit që godasin sipërfaqen e ujit. Kafshët që jetojnë në ujërat e mesme megjithatë nuk kanë asnjë nga këto mundësi. Ky rajon njihet si zona pelagjike dhe gjithashtu ndodh të jetë vendi ku jetojnë më shumë kafshë të padukshme.

Aftësia e këtyre kafshëve për të kontrolluar dritën i bën ato pothuajse të padukshme. Disa prej këtyre kafshëve renditen si më poshtë:

Oktapod qelqi

1.jpg

Kallamar xhami

22.jpg

Krimb i thellë detar tomopteris

dfdfhdfhdfhfd.jpg

Kripë deti

4444.jpg

Flutur qelqi

55555555.jpg

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Skandaloze: Shoferi e parkon “Range”-n mbi varre, revoltohen qytetarët (Foto)
Marina pezullon të gjitha lëvizjet e flotës amerikane »
Article Logic
Execution time: 0.009476900100708
array(1) { ["section"]=> string(70) "keto-jane-kafshet-e-padukshme-qe-jetojne-ne-det-zbuloni-sekretin-89985" }