Këto janë pasaportat më të fuqishme të 2017-ës, Shqipëria humbet pozicione

Publikuar tek: aktualitet, më 12:47 16-03-2017 Këto janë pasaportat më të fuqishme të 2017-ës, Shqipëria humbet pozicione

Janë publikuar të dhënat për pasaportat më të fuqishme për vitin 2017, me të cilat mbajtësit e tyre mund të udhëtojnë lirshëm në shumë vende të botës.

Gjermania kryeson e vetme këtë vit listën me 176 vende ku shtetasit e saj mund të udhëtojnë pa viza, e ndjekur nga Norvegjia me 175 vende dhe më pas vijnë Danimarka, Finlanda, Italia, Spanja dhe SHBA me 174 vende ku qytetarët e tyre udhëtojnë pa nxjerrë një vizë.

Janë kryesisht pasaportat e vendeve të Europës ato që dominojnë por pa përjashtuar shtete si Singapori, Japonia, Zelanda e Re, Kanadaja, Australia dhe Koreja e Jugut.

Sa i përket Shqipërisë, vendi ynë ka pësuar një rënie të lehtë, duke humbur dy pozicione dhe tashmë renditet e 55-ta në listën e pasaportave të fuqishme. Kjo lëvizje tregon se disa shtete kanë rikthyer vizat për qytetarët shqiptarë brenda një viti.

Sa i përket Kosovës nuk ka të dhëna në raport.

Në rajon është Greqia që ka pasaportën më të fuqishme me 171 vende ku qytetarët e saj mund të lëvizin lirshëm, e ndjekur nga Bullgaria, Rumania dhe Kroacia. Sa i përket Serbisë, Maqedonisë, Mali të Zi dhe Bosnje-Hercegovinës, pasaporta e këtyre shteteve është më e fuqishme se ajo e Shqipërisë, ndonëse diferenca nuk është e madhe.

Shtetet me pasaportat më të fuqishme:

1. Gjermania – 176 shtete

2. Suedia – 175 shtete

3. Danimarka, Finlanda, Italia, Spanja, SHBA – 174 shtete

4. Austria, Belgjika, Franca, Luksemburgu, Hollanda, Norvegjia, Singapori, Britania e Madhe – 173 shtete

5. Irlanda, Japonia, Zelanda e re – 172 shtete

6. Kandaja, Greqia, Portugalia, Zvicra – 171 shtete

7. Australia, Koreja e Jugut – 170 shtete

8. Islanda – 169 shtete

Screenshot_18.jpg

*Shqipëria ndër vite

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Parandalohet ngjarja e rëndë kriminale, 24-vjeçari tenton të vrasë me armë 2 të rinj (EMRI)
Aksident në Fushë-Krujë, transportonte skrap me treçikël, por përplaset me një makinë, plagoset romi »
Article Logic
Execution time: 0.013674974441528
array(1) { ["section"]=> string(79) "keto-jane-pasaportat-me-te-fuqishme-te-2017-es-shqiperia-humbet-pozicione-72097" }