Këto janë tre kafshët e fundit të këtij lloji në të gjithë botën

Publikuar tek: bota, më 18:38 10-05-2016 Këto janë tre kafshët e fundit të këtij lloji në të gjithë botën

Antilopët e shkretëtirës numëroheshin me qindra vetëm disa vite më parë, por sipas ekspertëve tashmë ato janë në limit të zhdukjes së pashmangshme.

Edhe një herë, përgjegjës për pakësimin dhe zhdukjen nuk është skush tjetër përveç njeriut. Gjuetia e paligjshme gjatë viteve të fundit ka bërë që antilopët e bardha në vendet e Arfikës të jenë në buzë zhdukjes.

Në këtë fotografi po aq të trishtë të shpërndarë nga “Sahara Conservation Fund”, duken tre antilopët e fundit të cilat survejohen 24 orë nga toka dhe ajri me shpresën se një ditë do të arrijnë të çiftohen.

980x.jpg

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Siriani me origjinë shqiptare i cili flet pesë gjuhë, mbijeton duke mbledhur letra
Shumica e gjermanëve kundër një mandati të ri të Merkelit »
Article Logic
Execution time: 0.010409116744995
array(1) { ["section"]=> string(70) "keto-jane-tre-kafshet-e-fundit-te-ketij-lloji-ne-te-gjithe-boten-40066" }