Këto që po shikoni nuk janë piramidat e Egjiptit, zbuloni se ku ndodhen

Publikuar tek: kulture-art, më 17:40 10-05-2017 Këto që po shikoni nuk janë piramidat e Egjiptit, zbuloni se ku ndodhen

Në shkretëtirat e kryeqytetit sudanez, Khartoum ekzistojnë disa piramida të cilat mendohet se janë lënë në harresë pasi nuk janë shumë të njohura.

Piramidat Nubiane janë më të vogla se ato në Egjipt, por janë të shumta në numër dhe mendohet se disa prej tyre mund të jenë të së njëjtës periudhë. Turistët duhet të udhëtojnë me një makinë të tipit ‘Jeep’, pastaj me një deve që të arrijnë ti shohin, pasi ndodhen rreth 200 km larg kryeqytetit.

Aty ekzistojnë edhe disa varreza piramidale të zeza, por nuk dihet arsyeja e përdorimit të kësaj ngjyre.

Këto piramida nuk janë shumë të njohura pasi aty ekzistojnë shumë pak njerëz që e dinë dhe e tregojnë historikun e tyre, raporton CNN.

Personazhi i vitit 2019

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.028305053710938
array(1) { ["section"]=> string(76) "keto-qe-po-shikoni-nuk-jane-piramidat-e-egjiptit-zbuloni-se-ku-ndodhen-78165" }