Këto qytete në Kosovë janë të pasura me ar dhe argjend

Publikuar tek: rajon, më 16:59 19-01-2020 Këto qytete në Kosovë janë të pasura me ar dhe argjend Foto ilustruese

Kosova njihet për pasuritë e saj nëntokësore, e veçanërisht arin dhe argjendin. Kjo është një nga arsyet pse Serbia bën një luftë kaq të madhe për të marrë veriun e Kosovës.

 

Në Strategjinë minerare thuhet se ari paraqitet edhe i pastër (i vetëlindur) në depozitime aluviale të lumenjve, mirëpo deri më tani ari dhe argjendi janë nxjerrë vetëm nga xehet e plumbit dhe zinkut.

Në Strategjinë minerare të dhënat bazohen në hulumtime të pakta që janë realizuar në territorin e gjerë të Artanës, Junikut, në lumin Tërnavë, Dragash, në afërsi të Prekovcit (Kriva Reka), Gllamë dhe në lindje të Koretishit.

Miniera e Artanës (ish-Novobërda), është më e pasura sa i përket arit. Llogaritet se në këtë minierë ka resurse të arit deri në 2 mijë e 700 kilogramë.

“Ari i cili është i lidhur me mineralizimet dhe vendburimet e plumb-zinkut, në nivelin e matshëm paraqitet në minierën e Artanës, ku përmbajtja e arit është më e madhe dhe kjo minierë njihet si vendburimi me përbërjen më të lartë të arit në Kosovë, raporton Scan. Resurset e arit në minierën e Artanës vlerësohen të jenë 2,700 kg”, thuhet në Strategjinë minerare të Kosovës.

Në Strategji janë paraqitur të dhëna për përmbajtjen e arit në secilin ton të eksploatuar. Në Stantërg vlerësohet se përmbajtja e arit në një ton është vetëm 0.6 gram.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.022634983062744
array(1) { ["section"]=> string(61) "keto-qytete-ne-kosove-jane-te-pasura-me-ar-dhe-argjend-192520" }