Këto vënde kanë nevojë ugjente për puntorë

Publikuar tek: bota, më 19:57 01-05-2017 Këto vënde kanë nevojë ugjente për puntorë

Kompanitë e punësimit në të gjithë botën kanë filluar luftën e rekrutimeve  për staf të ri pas një viti të mbushur me pasiguri politike dhe trazira. Në vitin e shkuar, Britania votoi për t’u larguar nga Bashkimi Europian, Donald Trump u shpall Presidenti i ri i Shteteve të Bashkuara të Amerikës dhe populizmi përshkroi të gjithë Europën. Kjo ka rritur ndjesinë e pasigurisë te kompanitë, të cilat kanë mbajtur pezull planet për zgjerim.

Sipas anketës më të fundit të ManpowerGroup për perspektivën e punësimit publikuar këtë muaj, 39 kompani nga 43 të anketuara thanë se ishin në pritje që të rrisnin stafin e tyre.

Më poshtë është lista e 11 vëndeve që kanë nevojën më të madhe për puntorë të profesioneve të ndryshme:

11. Zelanda e Re – Është në krye të renditjes për cilësinë e jetës.

10. Guatemala – Ekonomia dominohet nga sektori privat, i cili gjeneron rreth 85% të PBB-së, dhe kompanitë janë duke kërkuar zgjerim të forcës punëtore.

9. Bullgaria – Vendi ka përjetuar rritje të shpejtë ekonomike në vitet e fundit dhe kompanitë në sektorë të ndryshëm janë në kërkim të profesionistëve.

8. Hong Kongu – Mund të jetë një nga vendet me kosto më të lartë jetese, por është qendër financiare për Azinë.

7. Rumania – Kostoja e jetesës është shumë e ulët dhe pagat janë relativisht të ulëta, por po bëhet pikë referimi për vendet që kërkojnë të shpërngulen në Europë.

6. Shtetet e Bashkuara të Amerikës – Tani që zgjedhjet kanë përfunduar, kompanitë në SHBA po kërkojnë të punësojnë me shpejtësi.

5. Hungaria – Vendi ka kosto të ulët jetese dhe ka një treg pune të gjallë.

4. India – Një ndër vendet me rritje më të shpejtë në botë, India vazhdon të punësojë fuqi punëtore në një varg sektorësh, që nga shërbimet profesionale deri te prodhimi.

3. Sllovenia – Ndërkohë që Europa Perëndimorë po punëson gjithnjë e më pak se pjesa tjetër e rajonit, në Europën Lindore, kompanitë po kërkojnë të zgjerohen në fusha të tilla siç është teknologjia.

2. Japonia– Renditet ndër vendet me nivel të lartë të besimit për punësimit tek bizneset, falë edhe kulturës së korporatave në qytete si Tokio.

1. Tajvani – Shikohet si një ndër vendet më të mira në botë për ata që duan të punojnë jashtë dhe dëshirojnë që të rriten në karrierë.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Tërmeti i fuqishëm 6,2 ballë trondit Kanadanë
Pas dy vitesh, Merkel takon për hërë të parë Vladimir Putin »
Article Logic
Execution time: 0.0098838806152344
array(1) { ["section"]=> string(48) "keto-vende-kane-nevoje-ugjente-per-puntore-77092" }