Këtu janë planet e NASA-s për të na shpëtuar të gjithëve nga një goditje asteroide vdekjeprurëse

Publikuar tek: bota, më 20:31 06-11-2017 Këtu janë planet e NASA-s për të na shpëtuar të gjithëve nga një goditje asteroide vdekjeprurëse

Nëse mendoni se nuk keni pse të shqetësoheni, kujtoni se në çdo moment një asteroid mund të bjerë në tokë, duke na vrarë të gjithëve. Por jo, nëse NASA ka të bëjë me të.

Agjensia hapësinore ka zbuluar katër metoda që mund të përdorin për të shpëtuar planetin nga një fund i zjarrtë, nëse një asteroid i madh do të bjerë në erë nëpër atmosferë. Për fat të keq, NASA thotë se do të duhet të vërë në dukje një dekadë NEO, para se të godasë Tokën për të qenë në gjendje të bëjë diçka për këtë, por ata ende kanë disa plane... 1. Përdorni një traktor me gravitet. Ky është një plan që me të vërtetë do të kërkonte njohuri për vitet e asteroidit para se të godiste tokën.

NASA thotë se nëse zbulojnë një objekt paraprakisht, ata potencialisht mund të krijojnë një hapësirë që të fluturojë pranë shkëmbit dhe ngadalë ta tërheqë atë në një kurs tjetër, mundësisht duke mos rënë ndesh me Tokën. 2. NASA thotë se ata mund të fluturojnë me një armë kozmike mbi një asteroid me forcë që do të ndryshonte kursin e saj, e kjo quhet 'impaktor kinetik'. Nasa po fillon edhe një test për të parë nëse kjo është e mundshme në të ardhmen e afërt. 3. Shkatërroni atë me një lazer. NASA thotë se një ditë mund të përdorin lazera tepër të fuqishëm për ta kthyer asteroidin në një gaz. 

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Vrau barbarisht vajzën e adoptuar 18 muajshme, zbulohen mesazhet e frikshme të 31 vjeçarit në natën e fundit
Shpalli alarm, mendoi se gjeti 'bombën e Luftës së Dytë Botërore', por shikoni çfarë nxorri policia »
Article Logic
Execution time: 0.013023138046265
array(1) { ["section"]=> string(102) "ketu-jane-planet-e-nasa-s-per-te-na-shpetuar-te-gjitheve-nga-nje-goditje-asteroide-vdekjeprurese-98592" }