Kim Jong-Un gati të tërheqë armët bërthamore, Trump: Pres të takohemi

Publikuar tek: bota, më 17:01 02-01-2019 Kim Jong-Un gati të tërheqë armët bërthamore, Trump: Pres të takohemi

Presidenti i SHBA, Donald Trump ka deklaruar se është në pritje të një takimi me liderin korean Kim Jong- Un, pasi ky i fundit ka shprehur gatishmërinë për tërheqjen e armëve bërthamore dhe takimin me Trump.

Kim Jong Un thotë se Koreja e Veriut nuk do të bëjë ose të testojë armë bërthamore, ose t'ia japë të  tjerëve dhe ai është i gatshëm të takojë Presidentin Trump në çdo kohë.

Sipas postimit të Trump , Kim Jongu i ka thënë këto fjalë për PBS Neës Hour.

Trump pas këtyre fjalëve është kundërpërgjigjur pozitivisht

"Unë gjithashtu pres që të takohem me kryeministrin Kim që e kupton mirë që Koreja e Veriut posedon potencial të madh ekonomik", shkruan Trump.

                                     

 

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.013211965560913
array(1) { ["section"]=> string(74) "kim-jong-un-gati-te-terheqe-armet-berthamore-trump-pres-te-takohemi-147286" }