Kina detyron myslimanët të hanë mish derri dhe të pinë alkool

Publikuar tek: bota, më 19:06 07-02-2019 Kina detyron myslimanët të hanë mish derri dhe të pinë alkool Kampe riedukimi për myslimanët në Kinë

Autoritetet kineze raportohet se kanë nisur një fushatë anti-hallall duke detyruar myslimanët e rajonit  Xinjiang të hanë mish derri dhe të konsumojnë alkool.

Të dyja, si mishi i derrit dhe alkooli janë të ndaluara në fenë islame. Sipas Radio Free Asia myslimanët që jetojnë në prefekturën autonome Ili Kazakh janë dërguar në kampe riedukimi, ku detyrohen të heqin dorë nga besimi i tyre islam.

Ata janë detyruar të festojnë Vitin e Ri kinez, që është edhe viti i derrit, duke konsumuar ushqimin dhe pijen e ndaluar në islam.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.011113166809082
array(1) { ["section"]=> string(68) "kina-detyron-myslimanet-te-hane-mish-derri-dhe-te-pine-alkool-151945" }