Kina feston 70-vjetorin e sundimit të komunizmit, protesta në Hong Kong

Publikuar tek: bota, më 13:56 01-10-2019 Kina feston 70-vjetorin e sundimit të komunizmit, protesta në Hong Kong

Kina feston sot 70-vjetorin e sundimit të komunizmit, që konsiston me themelimin e Republikës Popullore, teksa ka përgatitur një cermenoni madhështore.

Në 1 tetor të vitit 1949, Mao Zedong, ose Chairman Mao, lajmëroi krijimin e Republikës së Kinës, pasi forcat komuniste fituan një garë të përgjakshme.

Që prej atëherë Kina, është shndërruar në një vend të zhvilluar, por gjithashtu është një nga vendet më të kufizuara të botës.

Mirëpo, fetsimet e sotme nuk shkuan ashtu sikurse ishin parashikuar, teksa mijëra njerëz pushtuan rrugët e Hong Kongut, ndërsa u regjistruan përleshje të dhunshme.

Policia perdori gaz lotësjellës dhe arrestoi disa persona teksa kishin bllokuar rrugët, ndërkohë që protestonin kundër asaj që ata thonë se po merr kontrollin e Pekinit.

Presidenti Xi Jinping tha se “asnje forcë” nuk do ta shkundte Kinën, teksa shihte paradën ushtarake ne “Sheshin e Tiananmen”.

“Asnjë forcë nuk mund ta ndalojë popollin e Kinës nga marshimi përpara,” tha lideri kinez në fjalimin hapës. 

Sipas Misnistrisë së Mbrojtjes, rreth 15,000 ushtarak, 580 paisje ushtarake dhe 160 avionë, u shfaqën në paradë.

Teknologjia më e re ushtarake e vendit ishte në dispozicion të plotë, tanke, helokopterë dhe gjithashtu edhe DF-41, rraketa më e re balistike interkontinentale e Kinës, u vunë re. Nuk mungoi as parada e avionëve të formatit “70”.

_109035708_hi056959082.jpg

_109022524_056923192-1.jpg

Protesta në Hong Kong

Si e vlerësoni punën e secilit ministër të qeverisë Rama 2?

Votoni nga 1 te 10 (1 nenkupton shumë keq, 10 nënkupton shumë mirë)

Anila Denaj - Ministre e Financave
Arben Ahmetaj - Ministër i Shtetit për Rindërtimin
Belinda Balluku - Ministre e Infrastukturës dhe Energjitikës
Bledi Çuçi - Ministër i Bujqësisë
Blendi Klosi - Ministër i Turizmit
Eduard Shalsi - Ministër Shteti për Mbrojtjen e Sipërmarrjes
Elisa Spiropali - Ministre e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin
Elva Margariti - Ministre e Kulturës
Etilda Gjonaj - Ministre e Drejtësisë
Evis Kushi - Ministre e Arsimit, Rinisë dhe Sportit
Ogerta Manastirliu - Ministre e Shëndetësisë
Olta Xhaçka - Ministre e Mbrojtjes
Pandeli Majko - Ministër i Diasporës
Sandër Lleshaj - Ministër i Brendshëm

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.012712955474854
array(1) { ["section"]=> string(77) "kina-feston-70-vjetorin-e-sundimit-te-komunizmit-protesta-ne-hong-kong-180411" }