Kina miraton Presidentin e përjetshëm

Publikuar tek: bota, më 19:28 11-03-2018 Kina miraton Presidentin e përjetshëm

Kina ka miratuar heqjen e kufijve kohorë për liderin e saj, gjë që bën që presidenti aktual Xi Jinpig të mbetet president për gjithë jetën.

Ndryshimet kushtetuese u miratuan nga takimi vjetor i Kongresit Popullor Kombëtar të Kinës ditën e sotme.

Nga delegatët e pranishëm 2 votuan kundra, 2 absternuan, duke e kaluar ligjin e ri me 2964 vota të plota.

Kina që nga viti 1990 votonte për presidentin çdo 2 vite, ndërsa me ndryshimet e reja Xi fitoi traditën e vjetër të paraqitjes së një pasuesi të mundshëm pas tij.

Kongresi Popullor Kombëtar luan rolin e një Parlamenti në Kinë me plot 2968 anëtarë.

Si e vlerësoni punën e secilit ministër të qeverisë Rama 2?

Votoni nga 1 te 10 (1 nenkupton shumë keq, 10 nënkupton shumë mirë)

Anila Denaj - Ministre e Financave
Arben Ahmetaj - Ministër i Shtetit për Rindërtimin
Belinda Balluku - Ministre e Infrastukturës dhe Energjitikës
Bledi Çuçi - Ministër i Bujqësisë
Blendi Klosi - Ministër i Turizmit
Eduard Shalsi - Ministër Shteti për Mbrojtjen e Sipërmarrjes
Elisa Spiropali - Ministre e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin
Elva Margariti - Ministre e Kulturës
Etilda Gjonaj - Ministre e Drejtësisë
Evis Kushi - Ministre e Arsimit, Rinisë dhe Sportit
Ogerta Manastirliu - Ministre e Shëndetësisë
Olta Xhaçka - Ministre e Mbrojtjes
Pandeli Majko - Ministër i Diasporës
Sandër Lleshaj - Ministër i Brendshëm

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.013288021087646
array(1) { ["section"]=> string(44) "kina-miraton-presidentin-e-perjetshem-112925" }