Kina 'pushton' tregun, Komisioni Europian në ankth, ja çfarë pritet të bëjë

Publikuar tek: bota, më 15:48 21-04-2019 Kina 'pushton' tregun, Komisioni Europian në ankth, ja çfarë pritet të bëjë

Sipas BBC, Kina përhapet çdo vit e me shumë në Europë nga investimet e saj dhe kjo ka shkaktuar një ankth të madh të Komisioni Europian. Në vitin 2007 vetëm 2,5% të kompanive në Europë ishin nga Kina ndërsa sot në vitin 2019 kompanitë kineze në Europë janë 9,5 %.

Ky mund të jetë një numër i vogël, por prapë po rritet ndjeshëm, pasi investimet e kinezëve 3 vitet e fundit janë në 37.2 bilion euro 2 herë më shumë se investimet e SHBA-ve. Shtetet kryesore në të cilat kinezët investojnë janë Britania e Madhe, Gjermania dhe Italia ndërsa në Greqi investimet kineze pritet që të rriten, pasi kinezët janë të interesuar për portin e Pireusit.

Këto investime kanë shkaktuar ankth në Komisionin Europian i cili nuk e sheh me ‘sy të mirë’ rritjen e ndikimit e Kinës në Europë dhe pritet të votojë një ligj të ri i cili nuk do të lejojë që investimet kineze të jenë më shumë se 5% e buxhetit të çdo shteti.

Sigurisht që Shqipëria i sheh nga afër këto votime, pasi pritet që të ketë negociata në qershor për t'u bërë anëtare e BE.

58114917_441112283106788_400691728270491648_n (1).png

57358206_2330092227262325_9217365550861123584_n (1).png

Si e vlerësoni punën e secilit ministër të qeverisë Rama 2?

Votoni nga 1 te 10 (1 nenkupton shumë keq, 10 nënkupton shumë mirë)

Anila Denaj - Ministre e Financave
Arben Ahmetaj - Ministër i Shtetit për Rindërtimin
Belinda Balluku - Ministre e Infrastukturës dhe Energjitikës
Bledi Çuçi - Ministër i Bujqësisë
Blendi Klosi - Ministër i Turizmit
Eduard Shalsi - Ministër Shteti për Mbrojtjen e Sipërmarrjes
Elisa Spiropali - Ministre e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin
Elva Margariti - Ministre e Kulturës
Etilda Gjonaj - Ministre e Drejtësisë
Evis Kushi - Ministre e Arsimit, Rinisë dhe Sportit
Ogerta Manastirliu - Ministre e Shëndetësisë
Olta Xhaçka - Ministre e Mbrojtjes
Pandeli Majko - Ministër i Diasporës
Sandër Lleshaj - Ministër i Brendshëm

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.012747049331665
array(1) { ["section"]=> string(78) "kina-pushton-tregun-komisioni-europian-ne-ankth-ja-cfare-pritet-te-beje-161287" }