Kina zbarkon anijen kozmike në anën e errët të Hënës

Publikuar tek: bota, më 11:08 03-01-2019 Kina zbarkon anijen kozmike në anën e errët të Hënës

Kina ka zbarkuar me sukses një anije kozmike në anën e errët të Hënës.

Në orën 10:26, me orën lokale në Pekin, sonda Chang’e-4 ka prekur në destinacion.

Media shtetërore kineze bën të ditur se sonda e telekomanduar ka dërguar instrumente për të analizuar gjeologjinë e rajonit, si dhe për të kryer eksperimente biologjike.

Ky zbarkim shihet si një moment i rëndësishëm në eksplorimin e hapësirës. Shtetet e Bashkuara kanë zbarkuar 12 njerëz në Hënë nga viti 1969 deri më 1972. Asnjë nga aterimet nuk është bërë në anën e errët të Hënës.

Si e vlerësoni punën e secilit ministër të qeverisë Rama 2?

Votoni nga 1 te 10 (1 nenkupton shumë keq, 10 nënkupton shumë mirë)

Anila Denaj - Ministre e Financave
Arben Ahmetaj - Ministër i Shtetit për Rindërtimin
Belinda Balluku - Ministre e Infrastukturës dhe Energjitikës
Bledi Çuçi - Ministër i Bujqësisë
Blendi Klosi - Ministër i Turizmit
Eduard Shalsi - Ministër Shteti për Mbrojtjen e Sipërmarrjes
Elisa Spiropali - Ministre e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin
Elva Margariti - Ministre e Kulturës
Etilda Gjonaj - Ministre e Drejtësisë
Evis Kushi - Ministre e Arsimit, Rinisë dhe Sportit
Ogerta Manastirliu - Ministre e Shëndetësisë
Olta Xhaçka - Ministre e Mbrojtjes
Pandeli Majko - Ministër i Diasporës
Sandër Lleshaj - Ministër i Brendshëm

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.012052059173584
array(1) { ["section"]=> string(59) "kina-zbarkon-anijen-kozmike-ne-anen-e-erret-te-henes-147349" }