Kinematografia në zi, ndahet nga jeta regjisori i njohur i ‘Romeo & Zhuliete’

Publikuar tek: kulture-art, më 16:12 15-06-2019 Kinematografia në zi, ndahet nga jeta regjisori i njohur i ‘Romeo & Zhuliete’

Ka ndërruar jetë paraditen e kësaj të shtune në banesën e tij në Romë, regjisori i njohur Italian Franco Zeffirelli.

96-vjeçari prej disa vitesh luftonte me një sëmundje të rëndë që nuk ka arritur ta kapërcejë dot.

Zeffirelli ka realizuar disa nga filmat më të njohur si përshtatja kinematografike e ‘Romeo dhe Zhulietës’, ‘Traviata-s’ për të cilat ka marrë edhe nominim për Oskar, ‘Jezusi i Nazaretit’  dhe ‘Kampioni’.

Ai shërbeu për dy vjet edhe si anëtar i Senatit italia për Forza Italia-n e Silvio Berlusconit.

1024px-zeffirelli.jpg

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.030230045318604
array(1) { ["section"]=> string(79) "kinematografia-ne-zi-ndahet-nga-jeta-regjisori-i-njohur-i-romeo-zhuliete-168340" }