Kinezët do ndërtojnë kryeqytetin e ri të Egjiptit (Foto)

Publikuar tek: bota, më 15:27 11-10-2016 Kinezët do ndërtojnë kryeqytetin e ri të Egjiptit (Foto)

Dy kompani gigante shtetërore kineze kanë rënë dakort me qeverinë egjiptiane për të investuar miliona dollarë në ndërtimin e mega-qytetit të ri të Egjiptit.

20 miliadr dollarë do të investohen nga kompania kineze CFLD për ndërtimin e qytetit të ri, aktualisht pa emër, pas marrëveshjes të parë me një kompani tjetër kineze e cila do të investojë 15 miliard dollarë.

Screasd3tfgasdgot_1.jpg

Faza e parë e ndërtimit pritet të zgjasë 7 vjet dhe parashikohet që do të zgjidhë problemin e mbipopullimit të Kairos, që ka shërbyer si kryeqyteti i Egjiptit për 1000 vjet.

Kryeqyteti i ri do të ketë 10 mijë kilometra rrugë, një park gjigant, stadium, disa ndërtesa shumëkatëshe dhe objekte të tjera publike.

sdfw34gsdfgnshot_1.jpg

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Hollande i përmend krimet e luftës, Putin shtyn vizitën në Francë
Martesat mes së njëjtës gjini, Australia bllokon ligjin »
Article Logic
Execution time: 0.0092089176177979
array(1) { ["section"]=> string(60) "kinezet-do-ndertojne-kryeqytetin-e-ri-te-egjiptit-foto-55826" }