Kisha e Shën Shtjefit drejt rrënimit, ndërhyet për ta shpëtuar

Publikuar tek: kulture-art, më 22:42 01-02-2015 Kisha e Shën Shtjefit drejt rrënimit, ndërhyet për ta shpëtuar

Zyra Kulturore Kombëtare në Lezhë, do të bëjë një ndëryrje emergjente për të shpëtuar kishën  e Shën Shtjefnit në Blinisht të Lezhës. Shembja e mureve dhe gërmimet pirate në brendësi të kishës e kanë çuar këtë objekt që mbrohet nga shteti, drejt rrënimit.

Prej më shumë se dy dekadash nuk është vënë dorë mbi këtë kishë që i përket shekullit të XIII.

Kisha e Shën Shtjefit, është e vetmja kishë katolike ndërtuar sipas stilit arkitektonik romanik-gotik dhe ende vazhdon t’i mbijetojë kohës . Një objekt kaq i rrallë i trashëgimisë tonë kulturore kërkon në mënyrë të mënjëherëshme ndërtimin e një projekti rikonstruktimi.

Kjo kishë është ndërtuar para 723 vitesh nga arkitektët dhe mjeshtrat francezë.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.018463134765625
array(1) { ["section"]=> string(66) "kisha-e-shen-shtjefit-drejt-rrenimit-nderhyet-per-ta-shpetuar-2095" }