Kisha katolike: A do ti thotë Papa Francesku ‘po’ martesës së priftërinjve? Debati që pritet të bëhet brenda tre javëve

Publikuar tek: bota, më 12:00 06-10-2019 Kisha katolike: A do ti thotë Papa Francesku ‘po’ martesës së priftërinjve? Debati që pritet të bëhet brenda tre javëve Papa Françesku

Bishopët katolikë do të mblidhen nga e gjithë bota në një takim në Vatikan për të diskutuar për të ardhmen e Kishës në Amazon, raporton BBC.

Gjatë 3 javëve të ardhshme, mbi 260 pjesmarrës do të flasin për ndryshimet klimaterike, emigracionin dhe evangjelizmin. Por, një çështje dominon mbi të gjitha: nëse burrat e martuar do të lejohen të bëhen prifterinj.

Një nga temat e projektit që kanë në tavolinë është sugjerimi që në disa pjesë të Amazonës, burrat e vjetër e të martuar duhet të shugurohen.

Duhet të jenë njerëz të respektuar dhe sipas dokumentit, mundësisht të vijnë nga komunitete indigjene, ku ata do të punojnë.

Bishopët e Amerikës së Jugut kanë mbrojtur këtë temë për priftërinjtë e këitj rajoni.

Por, ka edhe kundërshtarë të kësaj ideje. Një prift supozohet se është i martuar me zotin dhe nuk duhet të tërheq vëmendjen nga kjo me çështje të tjera si gruaja apo familja.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.01193904876709
array(1) { ["section"]=> string(122) "kisha-katolike-a-do-ti-thote-papa-francesku-po-marteses-se-prifterinjve-debati-qe-pritet-te-behet-brenda-tre-javeve-180995" }