Kisha katolike për herë të parë refuzon pritjen e politikanëve shqiptarë për Krishtlindje

Publikuar tek: aktualitet, më 22:37 15-12-2016 Kisha katolike për herë të parë refuzon pritjen e politikanëve shqiptarë për Krishtlindje

Kisha Katolike ka refuzuar pritjen e pushtetarëve, politikanëve, ambasadorëve dhe kjo për shkak se në ditën e shenjtë për to, do të organizojë një drekë me të varfërit.

Deklarata ku shpjegohet dhe arsyeja:

“Festat e fundvitit janë gjithmone një motiv gëzimi për ne të gjithë. Për ne të krishterët, Krishtlindja është festa në të cilën ne kremtojmë hyrjen e Hyjit në historinë e jetës njerëzore mebrishtësinë e një fëmije. Në këtë kuptim Krishtlindja është sigurisht festa e të gjithëve, porveçanërisht e të varfërve dhe të atyre që janë në kufijtë e shoqërisë tonë. Është ky motivi pse Arkidioqeza e Tiranë – Durrësit ka vendosur që, në Krishtlindjen e këtij viti, në vend të pritjes zyrtare për pushtetarët, politikanët, ambasadorët e të tjerë, të organizojë një drekë për të varfërit në ambientet e Arqipeshkëvisë Tiranë – Durrës.

Kjo do të thotë që këtë vit nuk do të ketë pritje zytare si çdo vit tjetër ditën e Krishtlindjes. Shpresojmë në mirëkuptimin e të gjithëve për këtë vendim.

Së dyti duam t’ju lajmërojmë se, meshët kryesore, për kremtimin e Krishtlindjes në Katedralen e Shën Palit, të udhëhequra nga Arqipeshkëvi i Tiranë Durrësit Imzot Gjergj Frendo O.P., do tëjenë: Mesha e Natës me datë 24 dhjetor në orën 24.00. Mesha e Ditës së Krishtlindjes do të jetë në orën 11.00.

Gjithashtu ju njoftojmë se Arqipeshkëvi do të japë mesazhin e tij të urimit të Krishtlindjes për mediat në ambientet e zyrës së tij me datë 23 dhjetor 2016 ora 10.00 dhe pas mesazhit do të jetë edhe një moment urimi koktejl me operatorët e mediave”.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Infermierja nis punë në Spitalin Ushtarak, por tallet me të sëmurët dhe i nxjerr në internet (Foto)
Aksident në Ndroq - Tiranë, përplasen 3 makina, plagoset rëndë punonjësi i policisë »
Article Logic
Execution time: 0.011864185333252
array(1) { ["section"]=> string(95) "kisha-katolike-per-here-te-pare-refuzon-pritjen-e-politikaneve-shqiptare-per-krishtlindje-62793" }