Kishte urdhër arresti europian, arrestohet trafikanti shqiptar në Itali (DETAJE)

Publikuar tek: aktualitet, më 20:50 29-12-2019 Kishte urdhër arresti europian, arrestohet trafikanti shqiptar në Itali (DETAJE) Foto ilustruese

Një 29 vjeçar shqiptar i cili akuzohej për trafik të qënieve njerëzore dhe i kërkuar nga autoritetet belge është arrestuar në Itali.

Shqiptari kishte një urdhër arresti evropian, të lëshuar nga një gjykatë belge.

Sipas mediave italiane, bashkëshortja e 29 vjeçarit shqiptar u zhvendos në fshatin Monteroni d'Arbia pranë Sienës. Ndërkohë autoritetet italiane pritën edhe ardhjen e 29 vjeçarit tek familja e tij duke e arrestuar në momentin që ai erdhi.

Policia italiane ka bërë me dije se 29 vjeçari do të përballet me akuzën e trafikut të qenieve njerëzore, trafikut të emigrantëve nga Azia dhe Afrika në Belgjikë dhe më pas drejt Mbretërisë së Bashkuar.

Nga hetimet e autoriteteteve belge rezulton se shqiptari i arrestuar ka qenë një nga personat kyç në organizimin e trafikimit të qënieve njerëzore.

Mësohet se 29 vjeçari do të ekstradohet në Belgjikë dhe nëse ai shpallet fajtor rrezikon deri në 20 vite burg.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Plasin GRABITJET në prag festash, vidhet argjendaria në Korçë dhe dy banesa në Peqin (Detaje)
Shpërthen në flakë makina në Lungomare (DETAJE) »
Article Logic
Execution time: 0.013437032699585
array(1) { ["section"]=> string(84) "kishte-urdher-arresti-europian-arrestohet-trafikanti-shqiptar-ne-itali-detaje-190689" }