Kjo është bluza që kishte veshur Margarita Tutulani kur e pushkatuan. Restauratori bën të pamundurën

Publikuar tek: kulture-art, më 15:24 30-05-2016 Kjo është bluza që kishte veshur Margarita Tutulani kur e pushkatuan. Restauratori bën të pamundurën

Kjo është bluza që kishte veshur heroina e Shqipërisë gjatë Luftës së Dytë Botërore, Margarita Tutulani kur e pushkatuan. Fotografia është publikuar nga studiuesi dhe restauratori Frederik Stamati i cili bën me dije se dikur kjo bluzë ruhej në Muzeun e Luftës Antifashiste Nacional-Clirimtare.

“Rreth vitit 1975 më kërkuan që të realizoja konservimin e saj. Ishte në një gjendje shumë të keqe. Bëra çfarë ishte e mundur në laboratorin tonë. Pastaj u ekspozua në Muzeun Historik Kombëtar, ku ruhet edhe sot pa paraqitur probleme. Konsulltat me specialistë të huaj nuk dhanë ndonjë zgjidhje më të mire, nga ajo që bëra dikur”, tregon Stamati.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.020525932312012
array(1) { ["section"]=> string(105) "kjo-eshte-bluza-qe-kishte-veshur-margarita-tutulani-kur-e-pushkatuan-restauratori-ben-te-pamunduren-41898" }