Kjo është raketa që do thyejë rekordin e shpejtësisë në tokë (Foto-Video)

Publikuar tek: bota, më 18:37 27-09-2015 Kjo është raketa që do thyejë rekordin e shpejtësisë në tokë (Foto-Video)

Automjeti, edhe pse ngjan më shumë me një raketë sesa një makinë, është prodhuar posaçërisht për të tyer rekordin e shpejtësisë në tokë. Ajo e nis udhëtimin me 320 km/ orë e ndërsa toka përreth tronditet dhe pluhuri ngrihet lart, ajo arrin më shumë se 1610 kilometra në orë në vetëm 55 sekonda.

Makina supersonike është një përpjekje e ekipit britanik për të hyrë në histori duke thyer rekordin aktual të shpejtësisë në tokë që është 1224 km / orë i vendosur nga “ThrustSSC” në Shkretëtirën e Shkëmbit të Zi në Nevada.

cMB0jxX.jpg

Testimi i saj do të bëhet me disa faza, megjithëse ekipi pranon se ka shumë të panjohura dhe të papritura. “Bloodhound SSC” do të “fluturojë” me kapacitet të plotë në fund të vitit 2016, nëse gjithçka shkon sipas planit.

BMXeQDJ.jpg

 

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.01264214515686
array(1) { ["section"]=> string(77) "kjo-eshte-raketa-qe-do-thyeje-rekordin-e-shpejtesise-ne-toke-foto-video-21772" }