Kjo është “REJA”, mrekulli që sot ndodhet në Tiranë

Publikuar tek: kulture-art, më 10:43 16-05-2016 Kjo është “REJA”, mrekulli që sot ndodhet në Tiranë

Një vepër e jashtëzakonshme arti që ndodhet sot në Tiranë. Lajmin e bën me dije këshilltari i Ramës për Trashëgiminë Kulturore, Artan Shkreli. Shkreli jep detaje të tjera për këtë vepër që siç thotë ai është e komplikuar ndërsa jep edhe disa sugjerime.

“Një vepër e rrallë arti. Dinamika e brendshme e saj, që shoqëron lëvizjen e kundruesit, është mbresuese.... loja e perspektives modulare, që dendëson dhe rrallon azhurin metalik deri në tretjen e plotë, është thjesht magjí.
Nga eksperienca personale që pata, sugjeroj këqyrjen, në lëvizje, nga ana e Galerisë dhe jo nga ana e bulevardit, pasi kështu "reja" nuk interferon me ndërtesen që perndryshe prish ritmikën e brendshme të veprës. Vepeër e komplikuar, mes ëndrrës, artit, teknikës dhe arkitekturës që duhet parë e riparë, e riparë...” shkruan Shkreli.

Personazhi i vitit 2019

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.019332885742188
array(1) { ["section"]=> string(54) "kjo-eshte-reja-mrekulli-qe-sot-ndodhet-ne-tirane-40571" }