Kjo është shkodrania që marton serbët me femrat shqiptare për 6 mijë euro

Publikuar tek: aktualitet, më 08:48 13-04-2017 Kjo është shkodrania që marton serbët me femrat shqiptare për 6 mijë euro

Gordana Hajkoja, me origjinë nga Shkodra, e cila studion në Fakultetin e Mjekësisë në Beograd, në kohën e lirë punon si përkthyese për një shoqatë për lidhje të martesave në Rashkë.

Media serbe Telegraf.rs, shkruan se ajo ndihmon në gjetjen e nuseve shqiptare për burrat serbë të cilët paguajnë shuma të mëdha parash kësaj shoqate për t’u martuar me shqiptare.

“Më herët kam pasur më tepër kohë, dhe jam marrë aktivisht me këtë punë, sepse fitimet e përkthyesit janë të mira. Edhe tani shkoj ndonjëherë, kur kam më pak detyrime në fakultet”­ tregon Gordana.

Së pari njerëzit i lajmërohen shoqatës dhe marrin një album me fotografi të rreth 500 vajzave, dhe ai i zgjedh 5­6 të cilat i pëlqejnë më shumë në shikim të parë. Pastaj mbushin një formular mbi gjendjen e tij pronësore, a ka qenë i martuar, a ka fëmijë, më pas mundësohet udhëtimi në Shqipëri, ku vizitohen vajzat. Kur dhëndri vendos për njërën, realizohet takimi me familjen e saj, ku përveç prindërve duhet të jetë prezent edhe daja e nuses.

“Nëse përkthehet në prani të të gjithëve, atëherë paguajnë më pak, e nëse në bisedë janë prezentë vetëm të martuarit atëherë përkthyesi fiton shumë më tepër sepse shumica e punës bie mbi të. Shpesh vjen deri te ngritja e zërit, sidomos kur babai garanton për virgjërinë e nuses, e më vonë dhëndri deklaron se ajo megjithatë nuk ishte, dhe jo rrallë shkaktohet kaos”, tregon Gordana.

Çmimet e shërbimeve të agjencisë vijojnë prej 3.000 deri në 6.000 euro varësisht se çfarë dëshiron dhëndri, sa vjeçe e do nusen, a duhet të jetë ajo e virgjër, si është gjendja e tij ekonomike, të gjithë këto janë faktorë që ndikojnë në çmim. Të gjithë tentojnë që të kryejnë punë sa më shpejt sepse për çdo takim shtesë çmimi rritet për 200 euro.

“Në Shqipëri nëse vajza nuk është e martuar, nuk studion, e është mbi 20 vjeç, rrethi i saj e trajton sikur “asaj i ka kaluar koha”, dhe askush nuk e do më. Gjithashtu për shqiptaret nuk ka problem diferenca në moshë, me rëndësi është që dhëndri të jetë i pasur dhe të respektojë gruan­ thote shqiptarja, përcjell Gazeta Metro. Nëse vajza në shikim të parë është e kënaqur me dhëndrin, atëherë shkohet te ai “për të vërtetuar ato që ai ka deklaruar” dhe të konstatohet e gjithë ajo që është shkruar në formular. Shpenzimet e udhëtimit i heq dhëndri.

“Kanë ndodhur disa situata të pakëndshme. E mbaj mend kur nusja është ankuar në burrin se është alkoolist dhe ka kërkuar që të kthehet në shtëpi, sepse burri e ka keqtrajtuar , e në një rast tjetër ajo nuk e ka parë fare burrin sepse ai e ka mbyllur atë në stallë me lopë, dhe kështu ajo e shkreta edhe e ka kaluar natën aty. Më kujtohet edhe një rast tjetër bizar, kur një gjysh 61 vjeç kërkonte vajzë të virgjër, ne e refuzuam, por në fund kam kuptuar se përmes njerëzve të dyshimtë ai ka gjetur një vajzë 19 vjeçe të virgjër dhe është martuar me të”­ tregon  më tej Gordana.

Në Rashkë ka rreth 300 nuse shqiptare, e në një rast kur është martuar shoqja e Gordanës, në dasmën e saj në Shkodër kanë ardhur 200 djem nga Nova Varoshi, si shokë të dhëndrit, por synimi i tyre ishte për të gjetur ndonjë vajzë shqiptare.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Vodhi naftën e gazsjellësit “Tap”, arrestohet punonjësi i kompanisë së sigurisë
Si pronari i butikut në Tiranë tentoi të përdhunonte në mes të rrugës 18 vjeçaren: Uli siguresat e makinës »
Article Logic
Execution time: 0.012206077575684
array(1) { ["section"]=> string(79) "kjo-eshte-shkodrania-qe-marton-serbet-me-femrat-shqiptare-per-6-mije-euro-75022" }