Kjo është shqiptarja që u bë femra më e zgjuar në planet, ja pse e gjithë bota përulet para portretit të saj

Publikuar tek: kulture-art, më 12:29 15-08-2018 Kjo është shqiptarja që u bë femra më e zgjuar në planet, ja pse e gjithë bota përulet para portretit të saj Elena Lucrezia Peshkopia

Pa dyshim që shqiptarët kanë lënë gjurmët e tyre kudo në botë.

Pak e njohur nga shqiptarët, por shumë e njohur kudo në botë, sidomos në Akademitë e mëdha, është dhe Elena Lucrezia Peshkopia.

Elena ishte me origjinë shqiptare. Ajo është gruaja e parë në botë që në vitin 1678 ka arritur të marrë doktoraturën në filozofi. Gjatë shekullit ku jetoi ajo ishte gruaja më e ditur në Europë.

Statuja e Elenës që u gjet në Universitetin e Padovës, një prej universiteteve më të vjetër dhe ndër më të njohurit në Europë, dëshmon për vlerat e arritjeve të jetës së saj. Portreti i saj është gjithashtu edhe në dritaren e qelqit rreth 7 metra të lartë në bibliotekën “Frederick Ferris Thomson” në kolegjin Vassar të Nju Jorkut në SHBA ku Elena është portretizuar duke mbrojtur tezat e saj mbi Aristotelin.

Elena Peshkopia lindi në Venecia në 1646, ajo përfundoi shkollën e shqiptarëve “Santa Maria dhe San Gallo” në Venecia (Scuola di Santa Maria e di San Gallo degli Albanesi)./ Publikuar nga Marin Mema

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.021975040435791
array(1) { ["section"]=> string(114) "kjo-eshte-shqiptarja-qe-u-be-femra-me-e-zgjuar-ne-planet-ja-pse-e-gjithe-bota-perulet-para-portretit-te-saj-131197" }