Kjo fjali e vetme mund të bllokojë një iPhone

Publikuar tek: bota, më 22:17 27-05-2015 Kjo fjali e vetme mund të bllokojë një iPhone

Mjafton një fjali e vetme e dërguar nëpërmjet mesazhit që të bllokojë telefonin e llojit iPhone.

Problemi i raportuar në rrjetin social “Reddit”, mund të bllokojë telefonin në të cilin shkon mesazhi, të shkaktojë “reboot” apo të bllokojë përdoruesin duke mos qenë në gjendje të përdorë aplikacionin e mesazheve.

Fjalia përmban karaktere në anglisht, arabisht, marathi dhe gjuhën kineze, çka i ka bërë komentuesit të spekulojnë se problem ka lidhje me procesimin e tekstit “Unicode” nga sistemi i operimit iOS.

Ky është teksti që shkakton probelemin (Kujdes! Mos e dërgoni te miqtë tuaj. Me fuqi të mëdha vijnë edhe përgjegjësi të mëdha):

effective. Power لُلُصّبُلُلصّبُررً ॣ ॣh ॣ ॣ 冗

 

Si e vlerësoni punën e secilit ministër të qeverisë Rama 2?

Votoni nga 1 te 10 (1 nenkupton shumë keq, 10 nënkupton shumë mirë)

Anila Denaj - Ministre e Financave
Arben Ahmetaj - Ministër i Shtetit për Rindërtimin
Belinda Balluku - Ministre e Infrastukturës dhe Energjitikës
Bledi Çuçi - Ministër i Bujqësisë
Blendi Klosi - Ministër i Turizmit
Eduard Shalsi - Ministër Shteti për Mbrojtjen e Sipërmarrjes
Elisa Spiropali - Ministre e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin
Elva Margariti - Ministre e Kulturës
Etilda Gjonaj - Ministre e Drejtësisë
Evis Kushi - Ministre e Arsimit, Rinisë dhe Sportit
Ogerta Manastirliu - Ministre e Shëndetësisë
Olta Xhaçka - Ministre e Mbrojtjes
Pandeli Majko - Ministër i Diasporës
Sandër Lleshaj - Ministër i Brendshëm

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.01308798789978
array(1) { ["section"]=> string(51) "kjo-fjali-e-vetme-mund-te-bllokoje-nje-iphone-12109" }