Kjo fotografi ka nxehur debatin për racizmin në Amerikë

Publikuar tek: bota, më 15:56 21-05-2015 Kjo fotografi ka nxehur debatin për racizmin në Amerikë

Si pjesë e projektit të tij të fundit “Trillime Historike”, fotografi Tyler Shields ka kapur një moment provokativ të një njeriu me ngjyrë që ka varur me litar një anëtar të Klanit rracist “Ku Klux” në një pemë në mes të pyllit.

Fotografia është aq e diskutueshme sa që familja, miqtë e tij dhe fotografë të tjerë i kanë bërë thirrje të most a publikojë.

Duke folur për “MIC”, Tyler Shields shpjegoi:

Unë kam një mik fotograf i cili e pa fotografinë dhe i tmerruar më tha: “Nuk mund ta publikosh këtë fotograi, Është shumë e çmendur. Është shumë”. Por Tyler duket se nuk i ka marrë parasysh këshillat e miqve, duke e publikuar fotografinë, e cila ka shkaktuar menjëherë një lumë reagimesh.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.021772861480713
array(1) { ["section"]=> string(61) "kjo-fotografi-ka-nxehur-debatin-per-racizmin-ne-amerike-11665" }