Kjo fotografi nuk ka ngjyrë të kuqe, atëherë pse e shikoni?

Publikuar tek: bota, më 18:32 28-02-2017 Kjo fotografi nuk ka ngjyrë të kuqe, atëherë pse e shikoni?

Ditët e fundit në internet po qarkullon kjo fotografi me disa luleshtrydhe që po habit miliona njerëz.

E çuditshmja me këtë foto është se thuajse të gjithë personat i shohin luleshtrydhet të jenë të kuqe, edhe pse fotografia NUK ka asnjë piksel të ngjyrës së kuqe.

Fotografia është realizuar nga profesori i psokologjisë në Universitetin e Japonosë, Akiyoshi Kitaoka, i specializuar në iluzione optike.

Iluzioni quhet "Qëndrueshmëri Ngjyrash", mënyra se si truri korrekton ngjyrat kur filtrohen nga drita të ndryshme. /Newsbomb.al

wrtwe42222hghhhhjs.jpg

Në kuadratet në anën e djathtë janë ngjyrat aktuale të shkëputura nga pjesët që ngjajnë si të kuqe:

drfgtweqaqefhhjjjj.jpg

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « 99-vjeçarja plotëson dëshirën e fundit, arrestohet dhe përfundon në birucë
Qëllohet me snajper në fjalimin e presidentit Hollande, dy të plagosur (Video) »
Article Logic
Execution time: 0.012012958526611
array(1) { ["section"]=> string(63) "kjo-fotografi-nuk-ka-ngjyre-te-kuqe-atehere-pse-e-shikoni-70281" }